Pu-erh

Pu-erh - označení pro tmavý čaj (hei cha, chej čcha) pěstovaný v čínské provincii Jün-nan. Pchu-er se vyrábí, až na pár výjimek, z jednoho druhu čajového keře, ta-jie, v doslovném překladu název znamená "velký list" a zpracovává se užitím dodatečné oxidace čaje. Rozdělujeme jej na dva druhy - zelený (sheng, raw) a tmavý (shu, ripe).

 • 2009 Shi Dai Mao Purple Cake Purple Varietal Pu-erh tea

 • Vložil Tomáš Klouda 5.5.2015, autor Tomáš Klouda

  Info od prodejce:
  Shi Dai Mao (lit. Rock Wearing a Hat) brand is produced by a small tea factory located in Jing Gu county of Simao. This "Purple Cake" is composed entirely of fall 2009 purple leaf varietal of Pu-erh. The tea is picked and produced just like Pu-erh but comes from a mutated varietal of Camellia Sinensis that is purple.
  The taste is fresh with some astringency but ages very well developing a sweet thick aroma.
  Purple Varietal of Camellia:
  Yunnan pu-erh tea grows in the superior environment of low latitude, high altitude South Asian tropics and achieves many qualities of superior tea. Among pu-erh tea, purplish red bud tea is particularly valued.
  During the hot, humid summer and fall seasons a portion of tea tree buds are purplish red colored. The source of the color is anthocyanin, which changes color along with cell sap acidity. High levels of acidity lead to red color, while medium acidity is more purple, and high alkalinity tends toward indigo. Anthocanin is a phenol material, and along with catechin is an important component in the medicinal effect of tea. Purplish red tea results from an inheritied reaction to unfavorable hot and humid summer environmental conditions, providing the tea tree with a mechanism for fighting scorching ultraviolet rays.
  Pu-erh tea growing areas tend to be between 1000 and 2000m elevation. According to surveys, higher altitude tea growing areas receive as much as 8 times the ultraviolet light of lower altitude growing areas. During the dry spring tea season, the atmosphere tends to be quite dusty which serves to reflect, scatter, and absorb most ultraviolet light. Entering into the rainy season, atmospheric dust is frequently washed away by rain. These clean, clear atmospheric conditions allow virtually all UV light reach the surface. In order to resist damage from this shortwave radiation, tea leaves produce anthocyanin, which can reflect away a portion of the UV light hitting the leaves. Although a southern Yunnan tea field during the high of the summer is a sea of green, most eye-catching are the specks of purplish-red scattered throughout. Purple bud tea trees occupy approximately 1-2% of all tea trees, and occur with varying intensities of purple.
  Purplish red bud tea has throughout history been regarded as a standard for quality tea. Lu Yu in the "Cha Jing" evaluating the color of tea leaves, came to the early conclusion: "bright cliffs and gloomy forests, purple is the highest and green the second". Purple tea features prominent fragrance and rich flavor. A small number of tea trees growing on the rocky slopes of Fujian's Zhengyi mountain, because of their red color, are given the famous name Da Hong Pao. It is believed this tea has the special ability to treat headaches. Another historically famous purple tea is Zhejiang province's Guzhu Zisun.
  Purple Bud Tea, grown in high mountain ancient tea fields, is hand-picked by Hani and Bulang growers who select only young tender buds from the purple tea trees. It is solely and painstakingly processed to produce a very small quantity of heavenly tea. This tea possesses special triple lowering power (lowers blood pressure, blood sugar, and lipid levels) and a fragrant, rich flavor. It has extremely high value as a drink, a health product, a fine gift, as well as a tea to be stored and aged.
  Purple bud tea anthocyanin can be bitter, so it is recommended that those who do not enjoy bitter flavors reduce the strength of their brew so as to enjoy the fine tea flavor.  Koláč lehce lisovaný, list lze oddělit bez problémů prsty. Celé kusy se odlamují zpočátku při rozdělávání koláče obtížně, většinou se koláč rozpadne na velké listy, později však lze snadno oddělovat celé slisované kusy. List tmavší, fialové barvy, ojediněle světleji zelené listy. Těžší hutná tabákovo-medová vůně. Hezký vzhled, celé nepoškozené listy velké velikosti.  Příprava v tasteru
  Taster 100ml, 2g listu, 3min louhování, 95°C horká voda.
  Nahřátý list: velmi výrazná ovocno-medová složka, lehká tabákovito-travnatá složka v pozadí.
  Vůně nálevu: medová sladká vůně ovocných vedlejších prvků, náznak travnatých složek.
  Barva nálevu: zlatavá tmavší žlutá barva s odstíny oranžové.
  Chuť: lehounce nahořklá, ecentně svíravá travnatá základová složka ve spojení s tabákovitou výraznou složkou (sladká virginie) a lehkou kořeněnou vedlejší složkou v pozadí, medová nasládlá omamná chuť primární. Postupně se přidávají velmi sladké ovocné tóny k hutné medové základové složky, postupné sládnutí, stále lehký kořeněný decentně svíravý podtón. Velmi výrazná kompozice prvků, hutný uspokojivý a povzbudivý účinek, hřejivý efekt. Závěr velmi sladký, medový s odstíny ovoce - broskev. Stále lehká kořeněná tabákovitá složka v pozadí - nálev má život, šmrnc.
  Dochuť: velmi dlouhá výrazná dochuť, zpočátku stále lehká svíravá složka, decentní nahořklost, doznívající kořeněné prvky v pozadí s tabákovitými prvky, medová primární sladká složka s ovocnými prvky, velmi sladké tělo s lehoučkou nahořklostí probouzejících se lehce travnatých specifických složek, vegetální nádech v pozadí. Závěr stále lehce kořeněný, již téměř bez svíravosti, lehce nahořklé patro, jinak hutná sladká složka medu a ovocne (primárně med). Hutný celek, více než uspokojivé výraznosti.  Vícenálevová příprava:
  Konvička yixing 100ml, 8 g listu, filtrovaná voda v britě, předehřev nádobí, nultý oplachovací nálev.

  Celkový počet desíti nálevů při časech louhování 25/5/15/30/40/60/90/140/250/300+s.
  První nálev je ve znamení rozjezdu, žlutavá barva nálevu, sladký základ medové primární složky, příjemně nahořklé složky v pozadí s náznakem tabáku a travin, již je znát síla v tomto čaji. První nálev mi evokuje výsledky, které jsem zaznamenal u zeleného čerstvého čaje z fialové variety čajovníku.
  Druhý až šestý nálev plných vydatných nálevů, enormní medové složky, později se chuť stáčí do ovocna a medové složky přestupují do pozadí, každopádně základ je značně sladký, v prvotních nálevech je nahořklost zcela nepatrná ukrytá za sladkými prvky, ale její přítomnost registrujeme na jazyku a na patře po vypití. Příjemné ovocné meruňkovo-broskvové tóny, náznak tabákovito-travnatých složek, poměrně usedlé tóny v pozadí. Velmi silní nálevy - pocit sucha v puse po polknutí. Dochuť výrazná, kulatá, dlouhá, medové prvky se přesouvají bez oslabení do doznívání a zde jsou podporovány ovocnými tóny, decentní lehounce kořeněné prvky tabákovitosti s bylinnou až trávovou složkou. Velmi zajímavé jsou tabákovito-travnaté tóny - traviny evokují vodní trávy a tabák je zajímavý specificky kořeněný. Velmi povzbudivý účinek a lehce chladivý efekt. Tyto nálevy jsou vynikající i zchladlé, tím výraznější je pak cukerná medová složka - krásný luční med. Sedmý až devátý nálev je slabší, nejprve jsou medové tóny v pozadí a ovocné složky primární, v dochuti pak doznívání kratší, ne již tak hutný celek, stále enormně svěží celek. Omezení pouze na medovo-meruňkové prvky. Finální nálev příjemný, nasládlé chuti a ovocného nádechu. Aftertaste krátký.  Vylouhovaný list tmavé zelené barvy, středně velké širčí listy, výrazné žilkování, převažují jednolisty, pouze místy vícelisté celky.


  Závěr: Více než uspokojující kombinace chuťové výraznosti se sílou čaje. Chuť v poměru s cenou nadprůměrná. U tohoto kousku jsem nezaznamenal žádné výrazné zlepšení v průběhu roků archivace, je zatím stále stejně dobrý, pouze lehké usazení základové složky, chuť samotná a složení jednotlivých prvků se zdá být zatím neměnné. Skvělý k okamžitému popíjení, jako jeden z mála je jako mladý čaj opravdu skvělý.

  Cena: 13,50 dolarů/ 357g koláč

  Prodejce: Yunnansourcing