Pu-erh

Pu-erh - označení pro tmavý čaj (hei cha, chej čcha) pěstovaný v čínské provincii Jün-nan. Pchu-er se vyrábí, až na pár výjimek, z jednoho druhu čajového keře, ta-jie, v doslovném překladu název znamená "velký list" a zpracovává se užitím dodatečné oxidace čaje. Rozdělujeme jej na dva druhy - zelený (sheng, raw) a tmavý (shu, ripe).

 • 2009 Mengku Wei Zui Yuan Pu-erh tea mini brick

 • Vložil Tomáš Klouda 23.6.2019, autor Tomáš Klouda


  nadobi
  nadobi
  Info od prodejce:
  5 bricks at 100 grams each in tong
  These 100 gram mini bricks are composed entirely of first flush of spring Lincang tea. The tea is a blend of Lincang area tea with an emphasis on high level of pungent aroma. The flavor is smooth and sweet and the cha qi is heating to the body. Due to the small size these will age quickly!
  Producer: Mengku Rongshi
  Production time: Spring 2009
  Tea weight: 500 grams (5 bricks at 100 grams each)
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  nadobi    List je lisovaný jen mírně, prestižní materiál, celé nepoškozené dlouhé listy. Barva je hnědo-šedo-zelinkavá. V celku je mnoho ochmýřených tipsů. Vůně je lehounce tabáková, voní po angreštu a jemném ovoci.
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  Chuť: 3,5 / 5 (5 = NEJLEPŠÍ)

  Dochuť: 4 / 5 (5 = NEJLEPŠÍ)

  Cena: 5 / 5 (5 = NEJLEPŠÍ POMĚR CENA VÝKON)

  Originalita: 3,5 / 5 (5 = UNIKÁTNÍ ČAJ, 1 = ŘADOVKA, OKOUKANÝ)

  Praktičnost: 4 / 5 (5 = BEZSTAROSTNÝ ČAJ, 1 = NEPRAKTICKÝ, NÁROČNÝ)

  nadobi
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  nadobi     Osobní popisek: Příprava yixing 100ml/5-6g listu. Vroucí voda, předehřev nádobí, oplachovací nálev, první nálev 20s, poté okamžité slévání, od čtvrtého nálevu opět 20s a prodlužujeme louh. Celkem 10+ nálevů.
  Nahřátý list: lehounký tabáček se svěží sladkou "dužinkou" ovoce.
  Vůně: nepříliš výrazná, hořko-sladká, ovocno-tabáková.
  Barva: tmavší, žlutavo-oranžová, minimum kalu či prachu.
  Chuť: stabilní a nesmírně pestrá! Jemný tabáček, vůbec ne hrubý, jemná textura, ovocné pestré nuance, hrozny, angrešt, lehká složka blumy. Vyvážený poměr hořkost/sladkost, hořkost vytváří to pravé cha qi, při popíjení jsem vážně potěšen celkovým charakterem a dodává mi to radost, sílu. V závěru je cítit stopička peckovice a meruňky.
  Dochuť: Plná, dlouhotrvající, silně přes deset minut po vypití, tabáček dominuje, postupně odeznívá a dlouhé minuty po vypití se trnsformují chutě v primáru, od hroznů, po blumu, nejčastěji však meruňky, dlouho s příměskou tabáčku, peckovice, v závěru již jen meruňka - vč té lehké kořeněnosti tomuto ovoci vlastní. Od cca pátého nálevu je dochuť sladká, čistě meruňková až do marmelády, vynikající charakter!
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  Vylouhovaný list tužší, celek tvoří nepoškozené delší listy hnědo-zelené barvy.
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  nadobi     cena: 3,80dolarů/100g cihla (zakoupeno již před téměř deseti roky, doma uloženo - skvělý charakter po této době a hlavně za tehdejší kurz pod 20Kč za dolar!)

  Prodejce: YS