Pu-erh

Pu-erh - označení pro tmavý čaj (hei cha, chej čcha) pěstovaný v čínské provincii Jün-nan. Pchu-er se vyrábí, až na pár výjimek, z jednoho druhu čajového keře, ta-jie, v doslovném překladu název znamená "velký list" a zpracovává se užitím dodatečné oxidace čaje. Rozdělujeme jej na dva druhy - zelený (sheng, raw) a tmavý (shu, ripe).

2009 Mansa Gushu Puerh podzim


Vložil Tomáš Klouda 10.1.2013, autor Tomáš Klouda


nadobi
list
Suchý list poměrně tmavé barvy, místy prosvítají stříbrné tipsy. Kvalitní nepoškozený list, mnoho vícelistých celků. Vůně tabákovitá v základu, střední výraznosti, poměrně svěží ovocnost v pozadí.
nadobi
nadobi
Příprava v tasteru
Taster 100ml, 2g listu, 3min louhování, 95°C horká voda, předehřev nádobí.
Nahřátý list: plná rozvinutá vůně s tabákovitým základem a ovocnou velmi sladkou složkou, vůně připomíná nejvíce broskev s lehkou vůní přezrálých špendlíků, komplexní vůně s lehce dřevitým ušlechtilým podtónem.
Vůně nálevu: vcelku usazená, lehce tabákovitá s ovocným podtónem.
Barva nálevu: zlatavá až do tmavších odstínů oranžové - na poměrně mladý čaj zajímavá nečekaná barva.
Chuť: nesmírně zajímavá komplexní plná chuť s lehkou jemnou tabákovitou složkou, lehce nahořklý start, tělo sladké s lehce nahořklým podtónem. Lze cítit ještě poměrně výrazné vegetální složky, travnatost v pozadí s bylinnými lehkými složkami. Primární složkou taákovitost, která rychle přechází v ocovno-dřevité ušlechtilé tóny. Zajímavý vyvážený neagresivní celek, fascinující povzbudivá dřevitá složka s náznakem pryskyřičných tónů. Ovocné složky velmi ladké nepříliš určité díky pestrosti, lze identifikovat složku mezi špendlíkem a blumou. Závěr se směruje do tónů lesního medu s dřevitým podtónem, pouze lehká ovocnost. Hřejivý povzbudivý nálev.
Dochuť: dlouhá doba doznívání, i zde lehké vegetální, stále ještě "mladé" složky, trávová vedlejší složka. Primárními tóny jsou ovocné velmi sladké složky s náznakem medu, méně výrazná dřevitá složka = menší nahořklost pozadí. Postupně se dochuť formuje do jemnějšího celku, bylinný podtext vzdáleně evokující sušenou meduňku, samotný závěr pak ve znamení lesního medu a lehkých tónů jehličnatých dřevin.
nadobi
Vylouhovaný list převážně velké velikosti, krásné vícelisté celky, místy krásný tužší tips. List spíše tmavší barvy.
nadobi
nadobi
Závěr: Pestrý hutný nálev, stále je cítit mládí tohoto čaje, travnatý nádech jistě vymizí postupem času. Krásný list, plné a přito pestré nálevy mě mile potěšily, toto je čaj dle mého gusta.

Cena: dar - vzorek z Jinozemě.

Prodejce: Pu-erh.sk