Zelený čaj

Zelené čaje - čaj s žádným, nebo zcela minimálním stupněm oxidace. Takto zpracovaný čaj si uchovává katechiny – antioxidanty s příznivým působením na lidský organismus. Po sběru listyzavadají ve stínu nebo se ihned zpracovávají. Pro zamezení oxidace musí listy projít vysokou teplotou (kill green) a to v pánvích wok (čínský způsob) nebo pomocí horké páry (japonský způsob). Ve finále se lístky tvarují, suší a třídí.

2009 Early Spring China Zhejiang Kai Hua Long Ding AAA Grade26.10.2009
Suchý list vypadá prvotřídně, vybrány jen tipsy, kratší, hezkého vzhledu.

Musím doplnit, že předehřev nádobí je skoro nutností, jedině tak lze docílit skvělé chuti.

Po zalití je čaj cítit po přezralém ovoci.

První nálev je složitá excelentní kombinace chutí, kterou nedokážu identifikovat, zmůžu se tedy jen na popis že čaj je nasládlý a při jeho pití jsem jen zavřel oči a měl jsem něco jako husí kůži v hlavě :-D je to zvláštní, ale ano, a takové stavy jsem objevil jen asi u tří čajů. Prostě chuť vás donutí zavřít oči a prolévá se celým tělem až vás mrazí jak je dokonalá. Zní to bláznivě? Ochutnejte, soustřeďte se jen na čaj a uvidíte! Zaléval jsem cca 80°C a louhoval 15s.

Druhý nálev ještě znásobený. Květinová (nyní se zvýraznily více květinové tóny) a ovocná vůně která prostupuje tělem - dokonale vyvážená chuť. Dlouhý dozvuk, na patře je cítit ještě dlouho po vypití. 80°C a 20s louhování

U třetího nálevu čaj odhaluje nové tóny, sice nepadám do euforie, ale stále je to velmi dobrý čaj, převládá v něm silná chuť po ovoci a jemně květinové tóny (a cosi jemně nepatrně příjemně až kořeněného?) 80°C a 30s.


Čtvrtý nálev už postrádá původní sílu, je však jemný květinový. 90°C 45 s

V pátém nálevu je jen náznak jemné chuti, to je konec. 90°C přes minutu.

Když jsem čaj dělal znovu, nepodařilo se mi opět udělat tak vynikající tóny, dal jsem nepatrně více lístků a čaj byl hned více silný a postrádal jedinečnost z minula. Tento čaj je náročný na přípravu, musí se zkoušet jak a co.


Cena: 227,-/50g
Obchod: Long Feng
Závěr: Má slovní a přirovnávací zásoba nestačí na kvalitní popis tohoto čaje, podle mě to ani nelze přiblížit takovou chuť - ochutnejte tedy sami, neprohloupíte. Tento prestižní čaj doporučuji všem, kteří chtějí zažít nevšední čajový zážitek.