Polozelený čaj

Polozelené čaje - skupina jíž charakterizuje tradiční způsob zpracování, zahrnující zavadání lístků na prudkém slunci a oxidace následovaná rolováním. Obecně stupeň oxidace dosahuje 8 % až 85 % (světlý/tmavý oolong). Chuť polozelených čajů se výrazně liší v závislosti na pěstování a způsobu zpracování, kdy se některé oolongy například praží, nebo archivují. Může být sladká a ovocná s medovou vůní, hutná s dřevitými a praženými tóny nebo osvěžující s květinovým aroma. Různé sorty oolongů se zpracovávají odlišným způsobem, ale tvar listů bývá v zásadě dvojí: buď jsou lístky volně zohýbané (dračí formy), nebo pevně svinuté do malých kuliček s koncem stonku. První způsob svinovaní je tradičnější.

Formosa 2009 Early Spring Ming Jian Cui Yu Oolong


28.10.2009


cca 3g/100ml gaiwan. List rolován do malých kuliček.

Jak jsem správně čekal podle vůně suchého listu, jde o velejemný čaj. Předehřál jsem si proto nádobí, aby bylo vše nejlepší.

Zaléval jsem podle doporučení 95°C horkou vodou. 1. nálev jsem louhoval déle, než bylo doporučeno, kvůli tomu, že byla barva nálevu po 10s stále "vodová",takže jsem podloužil na 20s.Vůně až omamně květinová. Chuť květinovo-jemně ovocná,světle žlutá barva nálevu.Aftertaste krátký ale příjemně květinový.

2. nálev 15s omamná vůně ustoupila, je příjemná decentní, vyváženější, chuť déle trvající, příjemněji nevtíravě květinová, jemný náznak ovocných tónů.

3. nálev 25s objevují se takové zelenější tóny spojené s výraznější chutí ovoce, dozvuk dlouhý.

4. nálev 40s chuť i vůně slábnou, avšak je to pořád skvělé.
5. nálev (minuta) dojezd, příjemný čaj, ale již postrádá sílu na dozvuku a chuti.

Cena: 110,-/50g
Obchod: Long Feng
závěr: příjemný čaj, typický základ pro lehčí oolongy, avšak nevšední překrásná vůně a jemná chuť. Abych tak řekl - čaj který nikoho neurazí a mnoho lidí nadchne, žádné negativní prvky v něm nejsou, spíše naopak, příjemné ovocné tóny. Dokonalý čaj pro chvíle uvolnění.