Pu-erh

Pu-erh - označení pro tmavý čaj (hei cha, chej čcha) pěstovaný v čínské provincii Jün-nan. Pchu-er se vyrábí, až na pár výjimek, z jednoho druhu čajového keře, ta-jie, v doslovném překladu název znamená "velký list" a zpracovává se užitím dodatečné oxidace čaje. Rozdělujeme jej na dva druhy - zelený (sheng, raw) a tmavý (shu, ripe).

2009 Banna Zi Ya Cha Raw Puerh cake


Vložil Tomáš Klouda 23.4.2012, autor Tomáš Klouda


list
list
list
list
list
Info od prodejce:
This purple-bud (ZiYa) puerh cake is made from purple varietal arbor tea trees from Menghai area.This tea is called three color tea. Fresh buds are purple, dried tea is dark and shiny and the infused tea leaves are green. This cake is made not only from buds, but have leaves and buds.
This tea is rare and only picked in spring. The dried tea leaves have shiny surface, obviously vein and light fragrance. The liquor is very fruity, full and round mouth with apricot aroma. Very joyful in the mouth. Non-bitter!
Stone-Pressed.
Manufacturer : Lancang Tea Factory
Production date : 18/04/2009
Weight : 357g
list
list
list
Suchý list velice tmavý, pouze místy světlejší lístky a stříbřité tipsy. Drobné lístky, velmi výrazné aroma - specifická lehká tabákovitost s tóny přezrálého ovoce a medu. Lisovaní dle popisu tradiční pomocí kamenů, je znát i na porcování - snadno oddělitelné listy, hodně se drolí, nedrží příliš v kuse.
list
list
list
Vícenálevovávová příprava:
Sleněná konvička 90ml, 8g listu, voda filtrovaná v Britě, předehřev nádobí - intenzivní příjemná uhlazená tabáková vůně se svěžími tóny plně zralých broskví.

0.nálev – oplachovací nálev - list s podstatně pestřejší vůní, medovo-meruňková vůně s tóny broskve - svěží plné složky s nasládlým základem.

1.nálev 100°C/30s – poměrně tmavý žlutavý nálev až zlatavé barvy. Nasládlá základová chuť, pouze místy výraznější nahořkolost, vesměs však lehká s mírným tabákovým tělem. Tyto "fialové" variety jsou typické výraznější nahořklostí, u tohoto je však decentní. Zpočátku převládá jeden hlavní ovocný tón tropického ovoce - mango bez agresivních prvků - s lehkou tabákovou chutí, později se chuť rozvíjí do svěžích plně zralých tónů šťavnatého ovoce, broskev převažuje, místy meruňky, v pozadí lehce znatelné citrusi - evokující čerstvé mango. Závěr téměř marmeládový, po meruňkách, sládnoucí nálev. Lehounká hořkost po celou dobu chutě, v závěru chutě však ustupuje, v dochuti minimální. Aftertaste středně dlouhý, intenzivní s primární nasládlou základní chutí. Broskvové mocné tóny s citrusovými - lehce štiplavými - tóny v pozadí. Závěr téměř marmeládový - přezrálá neagresivní broskev.

2.nálev 100°C/15s – tmavší zlatavý nálev. Hořká složka podstatně usazenější, takřka nepřítomná, nebo spíše schovaná za pestrým celkem. Podstatně plnější a komplexnější nálev - decentní tabákovitá složka s mocnými ovocnými prvky - převládá broskev, v pozadí meruňka s citrusovými složkami. Sládnoucí nálev, v závěru přezrálé až marmeládové meruňkové tóny, velice svěží, mocné. Úplný závěr, stopka, lehounké tóny lučního medu. Aftertaste zcela nepatrně nahořklý, primární sladká složka, zralé ovoce - broskev, postupné sládnutí a přechod na marmeládové meruňkové tóny s medovými prvky v závěru. Nová lehce kořeněná složka s citrusovými tóny evokuje papáju a jiné tropické ovoce. Extréně dlouhý a sladký dozvuk. Komplexní celek - prolínání tónů.

3.nálev 100°C/10s – hořkost opět zapadlejší, nyní není téměř cítit. Jemná tabáková složka, pozadí po citrusech s kořeněnými prvky, které perfektně doplňují extrémně plné ovocné tóny. Zpočátku výraznější spíše tropické ovoce - papája, mango - později zjemňování a přechod na čisté sladké tóny - broskev. Postupné velice znatelné sládnutí, v závěru pak marmeládové meruňkové tóny. Dochuť plná, komplexní tóny tropického ovoce s broskví, marmeládové tóny v závěru - dlouho po vypití je cítit složky lučního medu. Zajímavé svěží ovoné tóny, kořeněný podtext, krásný vývoj chutí, množství přechodů. Velice uspokojivé výsledky.

4.nálev 100°C/25s – hořkost opět slabší - nyní těžko postřehnutélná i v celku. Ostatní složky tootžné, jako v předchozím nálevu, komplexní nálev s množstvím přechodů.

5.nálev 100°C/50s – zlatavá barva nálevu, celkově usazenější nálev, jemná tabáková chuť, kořeněná složka mírnější, citrusové tóny taktéž, zpočátku nálevu dominuje mango, které později přechází do jasných tónů broskve. V závěru měruňka s více svěží, "šťavnatější". Aftertaste vytříbený. plný s hutnou meruňkovou chutí - v závěru marmeládové meruňkové tóny. Po vypití je stále cítit luční med.

6.nálev 100°C/110s – ústup vedlejších prvků, zbývá pouze plná ovocná chuť - soubor broskve, lehce ananas (sladká neagresivní voda z kompotu), závěr meruňkový - později marmeládová stopka. Hladký průběh, bez tabákovité, či hořké složky - de facto zelený svěží čaj. Dochuť meruňková, hladká, stále dlouhé doznívání, závěr marmeládovo-medový.

7.nálev 100°C/190s – neurčitá ovocná složka, stále plná s velice sladkým základem, závěr meruňka. Dochuť středně dlouhá, ordinérní nálev, sice stále plný, závěr medový, ale není to to, co v 2-5 nálevu...

8.nálev 100°C/320s – finální nálev ordinérního charakteru, ovocný neurčitý nádech. Dozvuk krátký, ovocný.
list
list
Vylouhovaný list poměrně lámaný, zcela zřídka vícelisté celky, drobné listy převažují, místy tipsy, větší množství "stonků".
list
list
Závěr: Nyní po 3 letech od lisování je čaj velmi svěží, stále hodně zelené prvky, krásné ovocné tóny - rozhodně výborný již nyní k popíjení, těžko posoudit kam se bude dále vyvíjet, každopádně to budu rád pozorovat! Po ochutnání tohoto čaje jsem jej připravoval souběžně s fialovým puerem z YS (2010 Shi Dai Mao "Purple Cake" Purple Varietal Pu-erh tea) - čaj z YS byl silnějšího charakteru, specificky nahořklý, naopak čaj z chawangshopu byl pestřejší, vyváženější, s minimální nahořklostí (což je u "fialových" puerů velké +). Poměrně dost záleží na přípravě i na oplachovacím nálevu, jednou jsem připravil nálevy s ovocnými tóny bez medu, podruhé při jiné přípravě takřka jen medovo-marmeládové, nutno vyzkoušet :-)

Cena: 21 dolarů/357g

Prodejce: Chawangshop