Bílý čaj

Bílé čaje - po sběru se čajové lístky nijak nezpracovávají. Nejdříve se nechají zavadnout, poté se suší na slunci. Bílý čaj se nepraží ani neoxiduje, a proto si uchovává jemné složení a jedinečnou chuť. Nakonec se čajové lístky třídí podle velikosti. Nejlepší jsou mladé, vrcholové, nerozvinuté lísty.



  • 2009 Bai Mu Dan Pressed - Teatao

  • Vložil Tomáš Klouda 31.12.2021, autor Tomáš Klouda


    caje
    caje
    caje
    caje
    2009 Bai Mu Dan Pressed - Teatao
    Vzorek označen jako 2009 White peo. Na internetu jsem po degustaci hledal info, ale pravděpodobně je již vyprodáno.
    caje
    caje
    caje
    caje
    Suchý list voní zajímavě, za sucha usedlejší, takovou medicinální složkou, slabší pendrek, obiloviny. Lisování ze vzorku se zdá být středně pevné až pevné. List se zdá být v většiny dosti tmavý, hnědo-šedo-černý, ale v obsahu je mnoho ochmýřených stříbřitých tipsů, sem tam nějaký stonek. Pestrý lisovaný kus, jak barevně, tak nelámaným, precizně sebraným a zformovaným listem.
    caje
    caje
    Nahřátý list: krásná stařená vůně, usedlá ušlechtilá, nasládlá vonná složka, která mi evokuje vanilku, kuskus za sucha, slunečnicovou mouku, kapičku santalového dřeva a bylinné prvky podobné jitrocelu. Po delším napaření se lehce projevuje zvláštní odstín kakaa.
    Vůně: Nasládlá, vanilkovo-bylinná, medicinální.
    Barva: Tmavší hnědavá s drobnými zlomky na dně misky, pozdější nálevy zlatavé barvy.
    Chuť: po usrknutí cítím kulatou, nesmírně procítěnou a ušlechtilou chuť, první co cítím je nadrcená "falešná" skořice, náznak vanilky, badyán, kakao, vzdáleně v pozadí pendrek, jitrocel, slunečnicová mouka. Druhý nálev dává silnější kafr a výraznou vanilku, nádech muškátu. Interakce celé dutiny ústní, druhý a třetí nálev ještě ok, výtečné, ale sedím, u čtvrtého a pátého nálevu kmitám kolem bytu mlaskám, srkám a chodím, jako ministři u stolu s habešským císařem ve filmu Obsluhoval jsem anglického krále. Pozdější nálevy jdou do jemnějších rovin, slévám po 20-30s asi tři nálevy a dávají konstantní plný požitek, ani stopa po svíravosti, absolutně stabilní a pitelný celek. Pokud list nechám o pár vteřin déle, zaznamenávám hořkou kvalitní čokoládu/nugát, lísková ořech se slupkou, značně překryje medicinal složku.
    Dochuť: Po polknutí těžší působení, kakao, kafr, bukvice, později sládnutí, mnoho problesků, jako marmeláda z kandovaného citrusu, náznaky mletého zázvoru a v závěru vanilka a slunečnicová mouka. Nejintenzivnější byl čtvrtý nálev, tam vygradovala plnost a stařený efekt, voda pravděpodobně vydala i obsah ze středu zalis kusu - jako vyzrálý sheng, jako kusy 1998/2003, tak stařený, vyzrálý dojem to dává, sladkou základnu a přitom těžší ušlechtilé prvky - má to tu sílu, hui gan, po polknutí se vrací sladkost a má to jakousi moc ovlivňující vnímání, ovlivňuje to myšlenky, aktuální stav, doslova to prostupuje tělem a řeknete WOW. Chyběl mi takový požitek, čaj s duší. Postupně s nálevy celek sládne, dostávám prvky jako červený čaj s mrazem sušenou asijskou švestkou. Sladové problesky - přepražené obilniny - jako matriál u těžkého stout piva, namočená pšenice, doteky badyánu, místy hřebíčku a rozkousnutého sušeného kmínu. Dochuť není příliš těžká a přeci je plná, překypující, pestrá, dlouhá. Mírně hřejivý účinek a lehce povzbudivý efekt.
    caje
    caje
    caje
    caje
    caje
    Vylouhovaný list je stále dosti zelený, v celku je zelených plátků listů asi 60%, zbytek tmavší, hnědavé. Báječný poměr tužších větších tipsů, mladých a větších listů a stonků. Podle všeho i tento výběr různého materiálu dává do nálevu svůj díl, proto vychází tak pestrý. Hezké na pohled. Vylouhovaný list má stále nádech jakési bylinné/medicínské složky.
    caje
    caje
    caje
    caje
    caje
    Osobní popisek: Při první přípravě venku u splavu jsem cítil výrazně vanilku a obilné prvky, doma při testeru jsou chutě hutnější, až později se objevují chutě podobné těm lehčím nálevům venku. List má obrovskou výdrž, až v pátém nálevu se pomalu voda dostává do středu zalisovaného kusu, pořád dává skvělé prvky, úchvatná kompozice, připomíná to kombinace několika druhů čajů, stařená složka vyzrálejší sheng, ovocnost jako u nejčerstvějších jemných zeleňáků bez ostrosti, koření jako u červeňáků a tipsová jemnost dává specifickou bylinnou, nyní medicinální základnu. Jedním slovem je to prostě ZÁŽITEK. Poslední nálev zaléván stovkou, to už mám přes desátý nálev a nechávám dobře 15minut. Stále dobrý, tuhé tipsy dávají skvělé výsledky, výkonný a zcela uhrančivý kus! V minulosti jsem stařené bílé čaje měl, některé šly do lišejníku, některé měly medicinální složku (Berlín čajovna na festu na Vyšehradě ve stříbrné konvičce), ale nikdy, nikdy jsem nezažil tak pestrý a mocně působící kus. U takového bílého čaje by mě zajímala mez, kdy bude uložení efektivní, podle mého názoru je nyní v nejlepší kondici, víc od něj nevyžaduji, ani mi více zábavy poskytnout nemůže a bál bych se, aby v něm naopak něco dále v čase nezapadlo - Quo vadis white tea? Nezávidím ženy, auta, peníze, ale předvídavost pro nákup a uložení takovýchto čajů ;-)
    caje
    caje
    caje
    Cena: ?

    Zdroj: Teatao - vzorek poskytl Davida Bouma