Pu-erh

Pu-erh - označení pro tmavý čaj (hei cha, chej čcha) pěstovaný v čínské provincii Jün-nan. Pchu-er se vyrábí, až na pár výjimek, z jednoho druhu čajového keře, ta-jie, v doslovném překladu název znamená "velký list" a zpracovává se užitím dodatečné oxidace čaje. Rozdělujeme jej na dva druhy - zelený (sheng, raw) a tmavý (shu, ripe).

2008 Yun Chun Jinggu Da Bai Hao Spring Raw Puerh Cake


Vložil Tomáš Klouda 29.10.2012, autor Tomáš Klouda


list
list
list
list
list
list
//foto prodejce

Info od prodejce:
Yang Ta village, Jinggu area, it's famous for one of varietal tea trees – Da Bai Hao – “Big White tomentum”. The tea leaves and buds with dense white tomentum are larger than other tea variety. Its delicate aroma is sweet and appealing, its taste is thick mellow and unforgettable.
This cake is made of pure spring material from Yang Ta village, and tea trees are about 50-80 years old. Traditional processing and methods by every step, select material make this cake look very beautiful ! Golden sprarkling tea soup with some floral aroma, full mouth, sweet almond flavor and huigan quickly.
Manufacturer : Jinggu Yunchun Tea Factory

Production date : 24/03/2008

Weight : 400g
nadobi
nadobi
nadobi
Suchý list dobré kvality, velké velikosti, list nepoškozený celistvý, krásná zlato-hnědavá barva, vůně lehoučce tabákovitá s ovocným podtónem. Lisování dle vzorku středně silné.
nadobi
nadobi
nadobi
Vícenálevovávová příprava:
100ml skleněná konvička, 6-7g listu, voda filtrovaná v Britě, předehřev nádobí – sladká vůně tropického ovoce s náznakem medu.

0.oplachovací nálev

1.nálev 95°C/25s – vůně listu nyní usazenější, zcela nepatrně tabákovitá, lehce ovocná a v pozadí bylinná. Barva nálevu tmavší žlutavá. Chuť mě v tomto prvním nálevu nepřišla až tak zajímavá, lehký náznak tabákovitých složek a slabé ovocné složky, sladké tělo, toť vše – nic moc dojmy – do doby než polknete. Nenucená chuť s omračujícím přechodem na dochuť. V dochuti už je to o něčem jiném, fascinující přechod na plné ovocné složky, lehká tabákovito-dřevitá složka v pozadí. Pestré a mohutné tóny ovoce, exotické ovoce s broskví a meruňkou. Velice komplexní tóny střídající si své vedení ve výraznosti. Samotný závěr přechází až k medovým sladkým složkám. Velmi dlouhý požitek z ovocných složek po vypití. Delší louhování přináší svíravé složky při startu chutě i dochutě.

2.nálev 90°C/5s - chuť procítěná, postupně se umocňují jednotlivé chuťové složky. Start nenucený, mírný nepatrně tabákovitý se sladko-hořkým tělem, kulatá chuť, postupné umocňování chuťových prvků, objevuje se ovocná přezrálá chuť a medové tóny v závěru, do celku se přidává i bylinná vedlejší složka a lehoučce vegetální nádech. Fascinující plné ovocné tóny – nejvíce připomíná jakési tropické ovoce střihnuté s broskví. Závěr enormně sladký, pouze lehoučce nahořklá koncovka na jazyku s bylinno-dřevitými tóny malé výraznosti. Pestrý nálev s plynulým přechodem na dochuť. Dochuť dlouhá, opět se zvýrazňujícími se prvky a postupným sládnutím, převažují jemnější meruňkovo-marmeládové, místy medové složky, závěr pak čistě medový. Bylinno-dřevité vedlejší prvky. Chladnější voda zjemní sladké ovocné a medové složky.

3.nálev 95°C/15s – zlatavá barva a tabákovito-ovocná vůně nálevu. Lehce pestřejší chuť, projevují se zde komplexnější ovocné prvky i výraznější hutnější výraznost dosavadních chuťových prvků. Medovo-ovocná základová chuť s jemnou tabákovitou vedlejší složkou. Závěr velmi sladký, marmeládovitý po meruňkách s lehkým tabákovitým podtextem. Dozvuk dlouhý, nepatrně pestřejší oproti minulému nálevu, ovocné velmi hutné přezrálé cukernaté složky, které se mísí s medovými tóny, střídání výraznosti ovocných prvků, nejintenzivnější je meruňka, dále pak tropické neurčité ovoce. Sladké tělo a ovocné prvky zcela zakryjí tabákovitost a veškeré vedlejší složky, dlouho je cítit jen to ovocné boom. Závěr je velmi sladký s medovými prvky a poodkrytými dřevito-bylinnými vedlejšími tóny.

4.nálev 95°C/35s – totožný nálev, jako v předchozím případě, konstantní plné nálevy, oslnivé ovocné složky. Lehce výraznější medové složky v závěru chutě.

5.nálev 95°C/70s – delším louhováním se objevila výraznější nahořklá složka, která je sice výraznější, ale nijak nesráží celkový mírný charakter. Chuť hořko-sladká s tabákovito-ovocnou primární složkou s mírnou kořeněnou složkou. Dřevitá a mírně medová chuť v pozadí. Dochuť stále velmi dlouhá, ovocná s výraznější tabákovitou lehce nahořklou složkou v pozadí, meruňkový základ a méně pestré vedlejší složky, výraznost však stále veliká. Závěr medový velmi sladký, lehce kořeněný s tabákovitou složkou.

6.nálev 95°C/150s – omezení nálevu na pár výrazných prvků, tabák, meruňka, med. Chuť lehoučce svíravá ve startu, hořkost která provází tabákovitost výraznější ale dodává celku dosud neprojevenou břitkou vedlejší chuť ve spojení s jemnou kořeněnou chutí a ovocností tak vzniká hutný prostý povzbudivý nálev. Dozvuk kupodivu stále dlouhý, ovocno-tabákovitý, kořeněná vedlejší složka, v závěru čisté sladké medové prvky. Ovocnost se dost omezila, zůstala sloučenina meruňky a broskve.

7.nálev 95°C/280s – lehký světlý žlutavý nálev jemných ovocných prvků (meruňka), decentní tabákovitost, kořeněná složka minimální. Dochuť středně dlouhá medovo-ovocná.
//ještě jeden nálev vylouhován – zaléván vroucí vodou a louhován cca hodinu - lehký nálev poměrně výrazných jednotlivých prvků – cca jako v 6. nálevu.
nadobi
nadobi
list
Mokrý list nádherného vzhledu, obrovské jednolisty, mnoho členitých vícelistých dlouhých celků, sem tam větvičky, místy drobné tipsy – pestrý nejrůznější list, oslnivé jsou především nepoškozené velké celky.
list
list
nadobi
nadobi
Závěr: Zajímavý čajík s pestrými tóny, poněkud složitější na přípravu, ale pokud párkrát vyzkoušíte a vytipujete svou ideální přípravu, bude vám velmi chutnat. Moc dobré ovocné a medové prvky, velmi dobrý k popíjení ihned a dle mého ještě lepší bude za pár let. Každopádně chuť v poměru s cenou/gramáží je to moc dobrý puerh. Děkuji za vzoreček Ondrovi a Jinozemi :o)

Cena: 15 dolarů/400g

Prodejce: Chawangshop