Pu-erh

Pu-erh - označení pro tmavý čaj (hei cha, chej čcha) pěstovaný v čínské provincii Jün-nan. Pchu-er se vyrábí, až na pár výjimek, z jednoho druhu čajového keře, ta-jie, v doslovném překladu název znamená "velký list" a zpracovává se užitím dodatečné oxidace čaje. Rozdělujeme jej na dva druhy - zelený (sheng, raw) a tmavý (shu, ripe).

2008 Haiwan 958 Menghai Raw Pu-erh tea tuo


22.3.2011Továrna: Haiwan Tea Factory.
List: consists of sun-dried Menghai area Pu-erh.
Datum lisování a sběru: Compressed on February 15th, 2008 (Spring 2007 material).Suchý list (hnízdo) voní typickou tabákovitou vůní Puerů, středně silná výraznost. Středně silně lisovaný, pro ukrojení větších kusů to chce již trochu praxi, ale jde to vcelku bez problémů. List je na pohled velice uspokojivé kvality - celé drobné podlouhlé lístky.

Příprava:
Yixing, nebo Zisha konvička 100ml, 7-8g listu, nahřátí nádobí. List v nahřátém nádobí voní těžce tabákovitě s výraznými ovocnými přezrálými prvky.


0.nálev 100°C/okamžitě slít - tímto nálevem oplachujeme nádobí a poléváme konvičku, nepije se.

1.nálev 100°C/15s - nálev velmi světle žluté barvy, podstatně světlejší, než u jiných levnějších hnízd. Chuť není příliš výrazná, je to dáno nejspíše tím, že list se ještě z kusů nestačil rozpadnout, pokud se vám tedy podaří oddělit větší kusy, pak prodlužte čas prvního nálevu na 20-25s. Při druhé přípravě s drobnějším listem byl tento čas (15s) vyhovující. Chuť jemná, vůbec není tak silná, jak se zdálo z vůně suchého hnízda, převažují tabákovité tóny, které rychle přecházejí do ovocné velmi sladké jemnosti, zatím nepříliš výrazné složky. Dochuť je také velice jemná, hned od začátku sladká s nepatrně tabákovitými tóny a se směskou ovocných tónů, lze vnímat pouze ovocný celek, zde se nedá příliš dobře identifikovat jednotlivé tóny, lze cítit vyčnívající tropické ovoce, místy tóny manga.

2.nálev 100°C/5s - podstatně tmavší žlutý nálev, stále však relativně světlý. Doporučuji dodržet velmi krátké slití, nálev je pak poměrně hodně svíravý, pakliže se tak nechtěně stane, je možné nálev ve slívacím džbánku následně trochu doředit horkou vodou. Chuť je plná, úvodní tabákovitost trvá opravdu vteřinu, okamžitě přechází do tónů zeleného čaje, a do plných ovocných prvků. Dozvuk je velmi uspokojivý, poměrně dlouhá ale nepříliš výrazná tabákovitost, sladké ovocno-květinové prvky s velkou výrazností a dlouhotrvajícím účinkem. Lehce svíravá koncovka.

3.nálev 100°C/10s - vyváženější nálev velmi příjemných mírných prvků, ovocné složky s výraznou sladkostí. Dochuť je také usměrněná, převažuje těžká ovocná složka plně zralého ovoce, kde se více roztáhly složky a lépe se vychutnávají. V pozadí je nepatrně cítit trávovitý nádech připomínající zelený čaj.

4.nálev 100°C/20s - naprosto stejný nálev, jako v předchozím případě. Dozvuk více rozložený do jednotlivých tónů, neidentifikuji však jednotlivé tropické ovoce.

5.nálev 100°C/40s - zdvojnásobením času získáme stále plný konstantní nálev stejných prvků, jako v minulých dvou nálevech, chuť plná ovocná s lehce svíravým závěrem, dozvuk je velice jemný, těžšího ovocného charakteru a stále dlouhý.

6.nálev 100°C/55s - nepatrný pokles výraznosti, tím i zjemnění celkové chuti. Dozvuk také slabší a o něco kratší, ale stále dlouhý.

7.nálev 100°C/120s - opět pokles, zde razantnější, ale stále vcelku plný. Chuť se oslabila a omezila se jen na určité tóny, stále hodně sladký nálev s poměrně výrazně svíravou koncovkou. Dozvuk středně dlouhý, znatelné oslabení výraznosti, také se omezil na pár ovocných prvků.

8.nálev 100°C/250s+ - výrazný pokles, poslední nálev, lehké náznaky zeleného čaje a ovocnosti, dozvuk krátký, příjemný, ale nevýrazný.

//Čaj vhodný i do práce - slévat nálevy, nechat vychladnout a popíjet. Velmi povzbudivý!

//Na obrázku 4/1 nálev

Závěr: Běžný čaj pro každodenní popíjení, svým vzhledem, jak listem, tak obalem, dost předčí skutečnou kvalitu (inu obal prodává...). Dosti ordinérní chuťové složky, místy lze najít něco nového, každá továrna má své typické chutě. Dobré pití, ale nic oslnivého. Pozor na přelouhování, pak je až nepříjemný. Můj osobní názor je, že další archivace tomuto čaji už moc nepřinese (ale ani neuškodí), je proto vhodný k okamžitému popíjení. Osobně bych tento čaj zařadil do prostředku základní třídy.

Cena: 8,91 dolarů/5 tuo - 500g + poštovné

Prodejce/dodavatel: Yunnan Sourcing