Pu-erh

Pu-erh - označení pro tmavý čaj (hei cha, chej čcha) pěstovaný v čínské provincii Jün-nan. Pchu-er se vyrábí, až na pár výjimek, z jednoho druhu čajového keře, ta-jie, v doslovném překladu název znamená "velký list" a zpracovává se užitím dodatečné oxidace čaje. Rozdělujeme jej na dva druhy - zelený (sheng, raw) a tmavý (shu, ripe).

 • 2008 Feng Qing Jia ji Tuo Raw Pu-erh

 • Vložil Tomáš Klouda 14.1.2018, autor Tomáš Klouda


  nadobi
  nadobi
  nadobi
  Info od prodejce:
  Entirely Spring 2008 Pu-erh, 5 tuos for a total of 250 grams
  The small little "Jia Ji" premium grade tuos have been produced by the Feng Qing tea factory for more than 10 years. Grade 1 to 3 Feng Qing raw pu-erh is pressed into these convenient 50 gram tuos. The small size and age ensures relatively fast aging. This tuo is tightly compressed and will age well in even humid conditions. The tea is full of cha qi and aromatic qualities. A good choice for long-term aging. Drink it now for those who like young raw pu-erh!
  Spring 2008 Harvest!
  Shipping weight: "265g"
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  Suchý list - na pohled titěrné hnízdečko voní jemným tabákem, typická puerová vůně, nevtíravá, decentní, lehce travnatá (po pár letech archivace do ovocna). List nepoškozený, středně velké velikosti, velké množství stříbřitých tipsů, barva světlejší, zeleno-hnědá.
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  Příprava v tasteru:
  Taster 100ml, 2g listu, 3min louhování, 95°C horká voda, předehřev nádobí.
  Nahřátý list: tabáková lehoučká základová složka s hutným ovocným nasládlým tělem.
  Vůně nálevu: nasládlá vůně ovocných těžších prvků s lehoučkými travnatými složkami.
  Barva nálevu: světle žlutá, až zlatavá.
  Chuť: hutná vyvážená chuť ovocných prvků, decentní dřevité, lehce tabákovité složky v pozadí, primární ovocné složky meruňky a slabé prvky medového melounu. V závěru lehounce travnaté vedlejší složky s velmi sladkým ovocným tělem, cukerné složky (třtinový cukr) s medovým melounem a meruňkovou přezrálou slaďounkou složkou ve stejné vlně. Hutné povzbudivé a chutné tóny, svíravost prakticky žádná, ovšem při přelouhování zde je přítomná (zapomenuté nálevy). V porovnání s testováním před 2 roky výrazný posun chutí, velmi výrazné zjemnění a zesládnutí chuťových tónů, svíravá travnatá složka minimální oproti prvnímu testování, příjemné hutné složky.
  Dochuť: dlouhá, jemná dochuť, dřevito-tabákovité tělo, velmi jemné procítěné tóny ve spojení s ovocnou hutnou složkou, směs medového melounu a zralé meruňky, meruňka zde nyní dominuje, chutné uspokojivé lahodné prvky. Travnatá složka je od počátku dochutě minimální, později zcela vymizí, to je taktéž známka dobrého průběhu zrání. Postupné "cukernatění" celku, velmi sladký základ s téóny třtinového cukru a přezrálé broskve, velmi jemné dřevité až tabákovité vedlejší složky. Hebký nerušený průběh takřka bez svíravosti, ovocné uklidňující prvky.
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  Vícenálevová příprava:
  Yixing konvička 100ml, 6g listu, voda filtrovaná přes britu, předehřev nádobí, nultý plachovací nálev. Počet nálevů: 8. Teplota vody: vroucí. Doby louhování: 30s/15s/25s/40s/70s/110s/250s/300+

  Vůně nálevu tabáková s velmi výrazným medovým melounem. Nahřátý list lehce do bezových květů s melounem, ale ten se vytratil. Barva nálevu tmavě žlutavá, drobný prach a zlomky na dně misky i po oplachu.
  Chuť slaďounká, jen stopová nahořklost. Výrazné tělo, kde se snoubí tabák s ovocem, výtečná chutná a překvapivá kombinace, tabáček mírně kořeněný a meloun naopak hladký, závěr chutě je sladší. Již první nálev skvělý. Druhý nálev vydatnější, tabákovější a výraznější, pestřejší tělo, mírně štiplavá složka tabáku, závěrem chutě meloun. Melounové složky již nejsou čisté, lze zde najít květy bezu, luční med, tabák a místy meruňku, ale ta je výrazná spíše v dochuti. V posledním nálevu je lehce travnatá složka, pevné lisování nedovolí tak rychlé zrání, tedy je tento prvek vcelku logický. Přesto je však celek hladší a chutnější, než před pár lety.
  Dochuť zpočátku středně dlouhá, tabáček ustupuje, primárně sldké tělo po ovoci, primár meloun. V dalších nálevech je dochuť říznější, ale ne svíravá, větší kořeněná složka, místy evokuje meruňku, místy bez, většinou však tabák s medovým melounem. Místy od třetího nálevu probleskne v doznívání i luční med. Od druhého nálevu dlouhá dochuť, vydatná, značně povzbudivé účinky, mírně chladivý efekt. Malé praktické hnízdo, které může být vždy při ruce, horší dostupnost k listu skrz pevné zalisování, velká výdrž, malebné chuťové tóny i při silném základu.
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  Vylouhovaný list drobnější velikosti, krásné křehčí lístky svěží barvy, dobré i k pojídání. Potrhané kvalitní středně velké listy, poměrně slušné množství velmi malých tipsů, akceptovatelný podíl stonků. Vhledově lehce nadprůměrné.
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  Cena: 8,82 dolarů / 5 tuo - 250g

  Prodejce: Yunnansourcing