Pu-erh

Pu-erh - označení pro tmavý čaj (hei cha, chej čcha) pěstovaný v čínské provincii Jün-nan. Pchu-er se vyrábí, až na pár výjimek, z jednoho druhu čajového keře, ta-jie, v doslovném překladu název znamená "velký list" a zpracovává se užitím dodatečné oxidace čaje. Rozdělujeme jej na dva druhy - zelený (sheng, raw) a tmavý (shu, ripe).

2008 Bada mountains raw puerh


Vložil Tomáš Klouda 26.11.2012, autor Tomáš Klouda


nadobi
nadobi
Suchý list motaný do copánků, předpokládám velmi dlouhé listy, nepoškozené. Při porcování vedlejší produkt - zlomky, přijatelné množství.
nadobi
nadobi
Příprava:
Skleněná konvička 100ml, 5g listu, předehřev nádobí - nepříliš výrazná, zcela nepatrně kouřová složka - spíše popílek, decentní ovocné složky lesního ovoce - vcelku zapadlá vůně ostružiny + meruňka.

0.nálev 100°C - oplachovací nálev.

1.nálev 100°C/50s - vzhledem k smotaným celkům jsem volil delší čas louhování prvního nálevu, což se vyplatilo. Žlutavý světlý nálev poměrně světlého odstínu. Vůně nálevu jemná, bez agresivních prvků, jemná ovocná vytříbená složka s náznakem krémových složek v pozadí. List po slití začal projevovat trochu života, tabákovitá lehce kořeněná vůně s náznakem ovoce. Celkově tento čaj patří k jemnějším, velmi jemný celek, plný procítěných ovocných složek - nejintenzivnější je meruňka, v pozadí pak kanadská borůvka bez agresivních prvků, sládnutí nálev, v pozadí se objevuje i medová sladká složka, zcela nepatrně tabákovitý tón. Celkově sladký charakter, ovšem nijak přehnaný, vše je tak nenuceně podáno. Dochuť středně dlouhá, ještě jemnější, než chuť samotná, směs meruňkové, medové složky s vedlejšími tóny kanadské borůvky. Samotný závěr lehoučce kouřový, nasládlý s meruňkovo-tabákovitou složkou - zde působí celek více hutně - v dalších nálevech můžeme čekat zesílení.

2.nálev 100°C/40s - nepatrně výraznější nálev, poměrně prázdné tělo, tabákovitá opravdu nepatrná složka v základu, jakoby měla své díry a prosakovala vodové prázdné složky. Vedlejší tóny po meruňce, kanadské borůvce a v závěru po medu. Jemný, ale nepříliš výrazný celek, chce to uplatnit naprosté soustředění pro zachycení podstaty čaje. V tomto nálevu se k tabákovitosti v základu přidala i opravdu nepatrná kořeněná složka, nijka nenarušující ostatní prvky, což je podle mě škoda, nálev by chtěl trochu oživení. Dozvuk středně dlouhý, lehká tabákovitá složka s popílkovým nasládlým podtónem a jemnou kořeněnou složkou, celkově opět jemný nálev s prázdnými úseky, slabá výraznost, jemné meruňkové složky s medovým prázdnějším podtónem. Jediné + je tón kanadské borůvky, který je cítit v pozadí.

3.nálev 100°C/45s - výraznější tmavší žlutavý nálev, poněkud výraznější tělo, nyní bez mezer a s lepším plnějším tělem, nejsou zde ty díry mezi tóny. Lehký tabákovitý základ s decentní kořeněnou složkou (náznak lékořice v základu). Meruňkovo-medové čisté složky, v pozadí neurčité ovocné prvky. Závěr chutě velmi sladký, uspokojivě plný. Žádný extra komplexní nálev, ale výrazností mi nyní vyhovuje. Dochuť poměrně dlouhá, i když ne nijak předlouhá, uspokojivě plné tabákovité tělo sladkého základu, lehoučká kořeněná složka, opět problesknutí lékořice. Meruňkový hutnější tón s velmi lehkým medovým dojezdem po vypití - nyní se závěr směruje spíše k marmeládovým prvkům, než k medové složce, ta je opravdu nepatrná. Nyní uspokojivý nálev, celkově jemnější charakter, uvolňující klidné nálevy pro chvíle pohody. Na druhou stranu to není přehnaná sladká věc, řekl bych, že toho je ideální nálev pro chvíle odpočinku.

4.nálev 100°C/80s - relativně plný nálev bez vodového chrakteru, tabákovitý jemný základ s lékořicovou vedlejší chvilkovou složkou. Celkově se nálev směruje do takového svěžejšího charakteru, prokukují "zelené" složky, lehce vegetální nádech v pozadí, meruňkový svižnější základ, celek není tak sladký. Medové tóny již jen málo výrazné, závěr chutě tabákovo-marmeládový s tóny meruňky. Dochuť relativně dlouhá, bylinno-tabákovitý základ s meruňkovou primární, ale slabší složkou, podstatně méně sladké tělo, probleskává mezi sladkostí jakási nahořklá až travnatá až bylinná vegetální složka, což působí velmi příznivě, svěžím dojmem.

5.nálev 100°C/140s - totožný nálev, jako v předchozím případě, jemný celek vitálnějšího charakteru.

6.nálev 100°C/220s - poměrně rapidní úbytek výraznosti nálevu, opět se dostáváme do fáze 2. nálevu, kde je množství míst, kde je jen vodový základ. Výraznější tabákovitost s kořeněnou složkou v základu díky delšímu louhování, ty ale brzy pominou a zůstanou pouze lehoučké meruňkové tóny s travnato-bylinným pozadím. Závěr s problesky lékořice a lehkých kořeněných prvků - nasládlé tělo. Aftertaste střredně dlouhý, lehoučce tabákový, decentní sladká základová složka s nepatrně nahořklým pozadím - lékořice, bylinné prvky a lehoučce travnaté složky. Ovocná složka spíše neurčitá, meruňkový náznak. Stále zůstává jemný celek, vyvážený základ bez sebemenšího odbočení k prvkům, které neladí, nebo které by kazily celkový dojem.

7.nálev 100°C/350+s - rozmotání copánků - finální nálev sladkého nádechu, lehoučké tabákovitosti a neurčité ovocnosti, zajímavá je zatím nejvýraznější lékořice a bylinný podtón. Dochuť velmi krátká, bylinno-ovocná neurčitá.
list
nadobi
nadobi
Vylouhovaný list ukrýval malý otazník - "copánky" budou z 1 kusu, nebo z více celků? - správně je druhá varianta, při rozplétání copánků se oddělovaly vícelisté nádherné celky, velké podlouhlé poměrně světle zelené listy. Zlomky, které byly přítomny byly pouze důsledkem porcování/přepravy. Co do vzhledu - nemám jedinou výtku.
list
list
nadobi
Záběr: U tohoto čaje jsem po celou dobu očekával kdy už přide něco, co stojí za popsání a zájem, v závěru přípravy už bylo ale jasné, že nic vyjímečného nepřijde. Jistou zajímavostí může být list motaný do "copánků" ovšem ten neskrývá kdoví jaké poklady. Osobně bych tento puerh zařadil spíše k chuťovému středu, jemné prvky jsou sice příjemné, ale výraznost a výdrž čaje jsou spíše negativními aspekty - osobně bych doporučil spíše na okamžité popíjení.

Cena: ? vzorek Jinozemě

Prodejce: ? údajným dárcem měl být p. Tomáš Rajnoch