Heicha

Heicha - jsou tmavé čaje tvořící samostatnou kategorii. Tyto čaje prochází dodatečnou oxidací a mají většinou podobně jako pu-erh předpoklad k dozrávání v průběhu času. Tento čaj pochází až na vyjímky z Číny (provincie Guangxi, Anhui, Hunan, Hubei, Sichuan) a chuťově se značně liší dle lokalit, procesu výroby a výrobců.

2008 Anhua Shi Liu Liang Cha

Vložil Tomáš Klouda 29.3.2012, autor Tomáš Novotný


list
Základní informace:
Provincie: Anhua
Prodejce: Chawangshop
Cena: 25g/1$
Druh: Hei Cha
Počet nálevů: 6-7
Příprava: Gaiwan 6g/100ml

list
Charakteristika & popis:
Suchý list voní především bylinně s lehkými sladce kořeněnými tóny. Čaj je lehčeji lisován, odloupnout je možno i bez použití nože.

Po vložení do vyhřátého gaiwanu není cítit nikterak silná vůně, jen trochu silnější bylinný základ s kořeněným pozadím. Po zalití však list voní daleko pronikavěji, vůně se stáčí do sladka a je cítit ořechová vůně (kešu). Bylinná složka zůstává, kořeněná složka trochu ustupuje, čímž čaj směřuje do lehce sladšího charakteru, než by se zpočátku dalo očekávat.

Barva prvních nálevů je mezi žluto-oranžovou až lehce hnědou barvou. Postupem času se stáčí až k hnědé barvě a nakonec se opět mění v oranžovou a nakonec žlutou.

Chuť nálevu je velmi komplexní, různorodá. V čaji můžeme najít hned několik složek v popředí – sladce kořeněná, jemně bylinná, v ústraní lze nalézt i složku ovocnou (především s chutí moučných špendlíků či švestek). Čaj je poměrně silný a řízný, má sklon k celkové trpkosti, která může zastiňovat některé kladné složky čaje, takže pozor na přelouhování. V pozdějších nálevech ustupuje sladší složka a do popředí vstupuje ořechovo – kořeněná složka. Můžeme zde však najít i chuť přepáleného karamelu.

Aftertaste je poměrně dlouhý, silný, kořeněný lehce s chutí přepáleného karamelu. Může se zbarvit i do příchutě nezralých vlašských ořechů.

list
Závěr:
Čaj mě velmi překvapil, poněvadž za poměrně nízkou cenu jsem popíjel plný čaj mnoha chutí. Je pravda, že je ještě poměrně mladý, tudíž je poměrně ostrý. Nicméně pokud se časem zjemní, může být velmi dobrý. Na výsledné sladké chuti má jistě podíl i bambus, ve kterém byl čaj skladován. Vzorek jsem obdržel zdarma jako dárek k objednávce.
list
Cena: 1 dolar/25g

Prodejce: Chawangshop