Pu-erh

Pu-erh - označení pro tmavý čaj (hei cha, chej čcha) pěstovaný v čínské provincii Jün-nan. Pchu-er se vyrábí, až na pár výjimek, z jednoho druhu čajového keře, ta-jie, v doslovném překladu název znamená "velký list" a zpracovává se užitím dodatečné oxidace čaje. Rozdělujeme jej na dva druhy - zelený (sheng, raw) a tmavý (shu, ripe).

2007 Yun Gui Jing Mai Mountain Raw Mini Cake

3.3.2010

Druhý čaj z vánoční nadílky, který vám nyní popíšu sice nemá moc velké rozměry, ale za popis stojí :-)
Na stránkách prodejce je uvedeno, že to je čaj z druhého sběru (květen) v roce 2007.

Koláč byl velice tenký, takže šlo bez problémů oddělit kus nepoškozeného slisovaného čaje.

Nahřál jsem nádobí a udělal "nultý" oplachovací nálev.

Všechny nálevy zality 95°C horkou vodou.
První nálev jsem louhoval cca 15s a byl slabý, téměř bez dozvuku, se slabou květinovou vůní a chutí.
Druhý nálev: louhování 20s chuť pořád bez výraznějších tónů - slabě květinová chuť+ jemně ovocná. Dojezd začíná být středně dlouhý, květinový.
Třetí nálev: louhování 25s, chuť plnější, výraznější ovocná chuť, ale opět nepřehnaná, decentní. Dozvuk - ač je to divné je silnější než chuť samotného čaje :-/ dlouho je cítit v puse.
Čvrtý nálev: 35s louhování - naprosto stejná chuť jako u třetího nálevu. Objevil jsem chuť jakoby po čerstvých zralých švestkách? Příjemný objev.
Pátý nálev: 50s víceméně beze změny, dozvuk mírně slábne.
Šestý nálev: minuta louhování květivová chuť úplně ustoupila a je cítit jen jemně ovoce, dozvuk slábne, jemný.
Sedmý nálev: cca 2 minuty louhování, vyždímání zbytku co může čaj nabídnout,ale stále příjemná chuť, dozvuk aftertaste minimální.

Tento čaj mě překvapil tím, že nebyl vůbec agresivní, naprosto bez kouřovosti, naprosto bez jakýchkoliv převyšujících složek. Myslel jsem, že to je tím, že jsem třeba dal méně čaje, tak jsem zkusil více a naprosto stejný výsledek. Dobrý, vyvážený čaj na běžné popíjení.

Váha: 100g
Cena: $3.51
Prodejce: Yunnan Sourcing
Závěr: Koláček je svojí čistou neutrální chutí vhodný na běžné každodenní popíjení. Moc dlouho však kvůli své velikosti nevydrží - ovšem za tu cenu to je odpovídající kvalita i množství :-)