Pu-erh

Pu-erh - označení pro tmavý čaj (hei cha, chej čcha) pěstovaný v čínské provincii Jün-nan. Pchu-er se vyrábí, až na pár výjimek, z jednoho druhu čajového keře, ta-jie, v doslovném překladu název znamená "velký list" a zpracovává se užitím dodatečné oxidace čaje. Rozdělujeme jej na dva druhy - zelený (sheng, raw) a tmavý (shu, ripe).

2007 Mengku Mini Raw Pu-erh tea cake16.3.2010

Připravil jsem pro Vás malé představení dalšího puerhu.
Porcovat jde velice lehko, protože lisování koláčku bylo mírné.Čaj jsem připravoval v Yixingské konvičce o objemu 120ml. Zkoušel jsem přípravu v gaiwanu, ale výledek nebyl tak dobrý.
Oplachovací nálev a předehřátí nádobí je samozřejmostí.
1. nálev: 10s/95°C žlutavá barva nálevu, vůně do ovocna bez jakékoliv kouřovosti, chuť se rozjíždí, jemná příjemně uvolňující, bez negativních prvků. Překvapila mě ovocnost tohoto nálevu. Dochuť minimální.
2. nálev: 15s/95°C tmavší barva. Silnější účinky, vůně, chuť postupně obohacují různé tóny, převažuje však výtečná ovocná chuť, která vybízí k dalšímu a dalšímu pití. Dochuť delší.


3. nálev: 15s/100°C chuť tohoto nálevu je složitá, skládá se z mnoha prvků, které dokážu rozložit jen na ovocné, medové a možná lehce květinové tóny. Dlouhý aftertaste, až mne překvapilo, jak dlouho mám v puse tuto příjemnou chuť.
4. nálev: 20s/100°C vše víceméně stejné jako u 3. nálevu.
5. nálev: 30s/100°C aftertaste mírně slábne, rozmanitost chutí ubývá, nálev je to ale stále prvotřídní.
6. nálev: 45/100°C Aftertaste kratší, vůně slábne, chuť už jen defakto ovocná.
7. nálev: minuta/100°C Aftertaste rapidně kratší, lehká vůně, chuť klasického zeleného čaje s ovocnou chutí.
8. nálev: 90s/100°C z čaje se vyždímalo co se dalo, příjemný nálev avšak jaksi bez toho základového těla.

// při větším dávkování je počet nálevů rapidně vyšší (10-12).


Vylouhované listy mají krásnou barvu i tvary.

Velice plná chuť obsahující ovocné, medové, ořechové vůně a tóny vzácných dřev. Po každé přípravě je něco jinak, sekunda sem, sekunda tam a hned převládá něco jiného, tento čaj mne neustále překvapuje. Čaj dodá mnoho energie, velmi povzbuzující.

Cena: $5.85 (+ poštovné)
Dodavatel: Yunnan Sourcing - koukal jsem, že mají posledních 20 kousků, takže pokud nad ním uvažujete, pak si tedy pospěšte ;-)