Heicha
Heicha - jsou tmavé čaje tvořící samostatnou kategorii. Tyto čaje prochází dodatečnou oxidací a mají většinou podobně jako pu-erh předpoklad k dozrávání v průběhu času. Tento čaj pochází až na vyjímky z Číny (provincie Guangxi, Anhui, Hunan, Hubei, Sichuan) a chuťově se značně liší dle lokalit, procesu výroby a výrobců.
18.7.2011
Info od prodejce:
Tento produkt CNNP Hunan je reprezentativním kusem patřící do vysoké kvalitativní třídy Hei cha - tmavých čajů. Pečlivě ručně zpracovaný ("Shouzhu") zdrojový list z roku 2007 prochází speciální úpravou. List se po 3 roky archivoval a vytvářela se v něm "zlatá květina". Tento čaj je v Číně velice ceněný a u nás je to velká zajímavost. Lidé nazývají zlatý květ "Jin Hua", latinsky pak nese označení Aspergillus Cristatus. Skutečný klenot, který se běžně nevyváží - skvělý dárek pro čajové gurmány.
Balení: čaj je dostupný po 100g, nebo v originálním balení po 1 kg
Manufaktura: Anhua Tea Factory
Datum produkce: 07/2010
Váha celé cihly: 1000g
List velice zajímavý, netypický, ačkoliv plně věřím čínské medicíně a prohlášení o nezávadnosti této plísně, objevila se i u mě, těsně před přípravou, lehká nedůvěra - hold nevěřící Tomáš :-) Z obav mě vyvedla jak vůně, tak samotná chuť. Poměrně lehké lisování, lze snadno porcovat, cihla je poseta malými žlutými tečkami - zlatá plíseň. Vůně lehce tabákovitá, lehčí než u zelených puerů, ořechovo-bylinné vůně.
Příprava:
Yixing konvička, nebo gaiwan (u mě to byl gaiwan 90ml), suchý list o hmotnosti 5g, předehřev nádobí - naporcovaný kus se rozvoní těžší ořechovou vůní, tabáková vůně již není cítit.
1.nálev 100°C/20s - hnědo-žlutá barva nálevu, vůně ořechová s bylinnými tóny. Nevtíravá kulatá ořechová chuť ve spojení s bylinnou složkou, nasládlý základ. Dozvuk středně dlouhý, ořechový.
2.nálev 100°C/15s - hnědá barva nálevu, list velice rychle rozpadá. Ořechová (vlašské ořechy) plná chuť s jemnou nahořklostí, zajímavá nevšední bylinná chuť, zde se objevila i lehká ovocná složka. Nálev je prostoupen zvláštní aromatickou chutí, která tvoří podtón a působí jako zvláštní koření, něco mezi paprikou a kurkumou (připomíná mi to obdobnou směs, jako je koření na hranolky). Velice plný a zajímavý nálev, nic obdobného jsem zatím nezažil. Pomalé odeznívání chutí, prvky na stejné vlně, konstantní plné nevšední chutě, které v závěru zjemňují a tvoří se nasládlou a kořeněnou složkou jakýsi karamelový celek. Místy problesknou ovocné složky, které zde nejsou příliš výrazné, přopomínají něco mezi meruňkami a špendlíky. Aftertaste plný, velmi velmi dlouhý s ořechovo-kořeněnou chutí, která v závěru sládne a tvoří karamelový dojezd. Dlouho po vypití lze stále cítit kořeněný ostřejší tón.
3.nálev 100°C/5s - tmavě hnědo-červená barva nálevu, list se víc jak z poloviny rozpadl. Hutnější nálev s výraznějšími prvky. Ořechovo-bylinný základ, řízný kořeněný podtón, postupné zjemňování na karamelové prvky s ovocnými pestřejšími tóny, nálev končí na lehké zemité chuti. Aftertaste předlouhý, zpočátku ořechový s kořeněnou složkou, později zjemňuje a končí na bylinno-ovocných tónech s lehounkou zemitostí. Dlouhý požitek z chutí po vypití.
4.nálev 100°C/5s - charakter a chutě srovnatelně s minulým třetím nálevem, konstantní hutný plný nálev. V tomto nálevu místy probleskne i medová složka, velice složitý nálev, z počátečního jednoduchého charakteru se vyklubal velmi zdatný silák s dechberoucími přechody chutí.
5.nálev 100°C/15s - list se již zcela rozložil a zaplnil tak celý gaiwan. Výsledný nálev opět bez vážnějších změn, říznější charakter nálevu, výraznější kořeněné složky, Aftertaste pestřejší a delší (více jak půl hodiny). Opět výraznější medové prvky.
6.nálev 100°C/25s - podstatně tmavší hnědo-červený nálev, téměř neprůhledný. Chuť v tomto nálevu směřuje spíše k tmavému pueru, velice tmavá barva nálevu, zde více nahořklý základ s ořechovými a bylinnými prvky s postupným sládnutím. Mírná zemitost tvoří podtón, stále plné zajímavé nevšední kořeněné složky, koncovka nasládlá karamelová, medové prvky zde již nejsou cítit a ovocné složky minimální. Dochuť plná a stále dlouhá, převládá ořechovo-bylinná chuť s kořeněným podtónem, nepatrná zemitost a karamelový dojezd. V tomto nálevu se sice omezila pestrost složek a jednotlivé přechody mezi nimi, ale zato dostal nálev zcela jiný charakter a vytvořil tak další překvapující postup.
7.nálev 100°C/45s - zcela nepatrný pokles výraznosti prvků, chuť zůstává stále plná, nepatrně se snížila doba samotné chutě i dochutě. Je zde omezenější kořeněná složka, ale její chuť výraznější - připomíná mletou sladkou papriku. Ořechová chuť místy probleskne až do nugátových prvků a připomene tak některé červené čaje.
8.nálev 100°C/70s - světlejší barva nálevu, lehký úbytek výraznosti, Aftertaste středně dlouhý
9.nálev 100°C/150s- znatelné oslabení výraznosti i pestrosti . Dozvuk krátký
10.nálev 100°C/300+s- mírný nálev s lehkými ořechovými prvky, hořko-sladkým základem a mírnou zemitou chutí. Aftertaste minimální.
Příprava v keramické konvičce 250ml s 9g listu dala přibližně stejné výsledky, jako při přípravě v gaiwanu, jen počet nálevů byl nižší.
Vylouhovaný list hnědo-černé barvy, místy zelenější lístky, velikostně větší spíše lámané kusy - což u tohoto typu čaje vůbec nevadí.
Závěr: Velice netypický čaj, patří do samostatné sekce Hei cha, chuťově je to něco mezi tmavým puerem a červeným čajem. Příjemné ořechové složky s velmi hutným základem. Tento čaj je kvalitní a přesto není jeho příprava nikterak náročná, ani delší louhování není na škodu. I po třetí přípravě, ochutnávání a testování mě tento čaj překvapil svým neokoukaným charakterem.
Cena: 138,-/100g
Tento kus pochází od ČR prodejce:
Dobré čaje
Zahr. Prodejce: Chawangshop