Polozelený čaj

Polozelené čaje - skupina jíž charakterizuje tradiční způsob zpracování, zahrnující zavadání lístků na prudkém slunci a oxidace následovaná rolováním. Obecně stupeň oxidace dosahuje 8 % až 85 % (světlý/tmavý oolong). Chuť polozelených čajů se výrazně liší v závislosti na pěstování a způsobu zpracování, kdy se některé oolongy například praží, nebo archivují. Může být sladká a ovocná s medovou vůní, hutná s dřevitými a praženými tóny nebo osvěžující s květinovým aroma. Různé sorty oolongů se zpracovávají odlišným způsobem, ale tvar listů bývá v zásadě dvojí: buď jsou lístky volně zohýbané (dračí formy), nebo pevně svinuté do malých kuliček s koncem stonku. První způsob svinovaní je tradičnější.

  • 2006 Formosa vysokohorský archiv - 10 year oolong

  • Vložil Tomáš Klouda 22.2.2018, autor Tomáš Klouda


    nadobi
    nadobi
    nadobi
    nadobi
    Suchý list ve formě tmavých rolovaných kuliček, pravidelné smotané listy. Barva listu šedo-černá, temná. Vůně je sladká, exotické voce - Liči a nektarinka, lehký pražený odér.
    nadobi
    nadobi
    nadobi
    nadobi
    Příprava v degustační sadě
    degustační souprava 100ml, 2g listu, 3min louhování, 95°C horká voda.
    Nahřátý list: enormní kávová vůně s ovocným pozadím, kapička čokolády. Líbezná těžší vůně, praženější složka, ale nic přemrštěného.
    Vůně nálevu: vůně příjemná a komplexní. Směs kávy, ovoce a květin. Hořko-sladký základ.
    Barva nálevu: zlatavý až hnědavý nálev. Bez zlomků a kalu.
    Chuť: sladká základová složka. Nejprve zaplaví jazyk sladká květová chuť, jako vlna po vteřině přijde i kávovo-pražená složka, která působí vzadu na jazyku, nezkazí celkový charakter, žádná záplava hořkosti se nekoná, pouhé zhutnění a zpestření celku. Kávovo-obilninová složka, příjemné květinky a stopa liči. Báječná kompozice, pestré a hutné tóny a přitom zacháváma jemnost, příjemný balanc, žádné těžké dopadnutí v ústech. Většina čajů s podobným charakterem ohřívá, tento naopak ochlazuje a není přítomná kořeněnost, báječné působení.
    Dochuť: po polknutí lehce štiplavá složka vzadu v krku, jinak je dozvuk naprosto čistý a uhlazený. Kontrast melty/kávy s květinovými prvky a zde výraznějšími ovocnými prvky. V pozadí krásně hraje liči a orchideje. Pouze slabounká popílková složka, v závěru hedvábně jemná až smetanová složka s květinami a zbytkem pražených prvků. Dlouhý dozvuk, přes čtvrt hodiny báječných kontrastů a nuancí.
    nadobi
    nadobi
    nadobi
    nadobi
    Vícenálevová příprava:
    Skleněná konvička 100ml, 5g listu, voda filtrovaná přes britu, předehřev nádobí. Počet nálevů: 6. Teplota vody: vroucí. Doby louhování: 30s/15s/25s/55s/120s/250s+

    První nálev je doslova úchvatný, bortí vše, co o tmavých polozelených vím a co jsem zažil, je něžný a zároveň plný, velice se podobá výsledkům z degustační sady, ale to dlouhé působení je neskutečné, výrazné cha qi. Druhý nálev je silnější, smotaný list se nerozmotává, zůstává vcelku, sytější kávové složky v chuti, pražení stále mírné, doplňující celek, dává kávu, dává čokoládu, něžnější než káva, ale přitom taktéž těžší květové prvky v pozadí. V chuti ovocnost zapadá za výrazností zmíněných prvků. Dozvuk dlouhatánský! Třetí nálev je asi nejsilnější, barvička, vůně a...chuť...pražená složka je podstatně mírnější, pouze doplňková, převládá spíše jemný popílek, co je však úchvatné - bílá káva, květinky, avokádo, bílá čokoláda, místy kakao, ale málo znatelné. Jemnější, ale intenzivnější co do chutě, vytříbená složka květin, orchideje jsou něžné a uklidňují. Dochuť dlouhá, jemnější, jakoby "šmrncnutá" mlékem, doslova projevy bílé kávy. Uhlazené tělo, balada. Od čtvrtého nálevu je intenzita menší, avšak prvky zůstávají, jako v tomto třetím nálevu. Poslední šestý je slabý, nasládlý s kapkou popílku a květinek. Set archivních čajů z Taiwanu mi dal velikou školu a nové zkušenosti, tento přes jeho "mládí" a prý cenovou dostupnost byl zajímavý a tak pitelný, že si jej šetřím v prachovnici jako osobní radost a potěšení :-)

    nadobi
    nadobi
    Vylouhovaný list černý, jen mírně rozmotané kuličky v místě stonku, tvrdá struktura listu.
    nadobi
    nadobi
    Cena: ? dar

    Prodejce: ? dar