Pu-erh

Pu-erh - označení pro tmavý čaj (hei cha, chej čcha) pěstovaný v čínské provincii Jün-nan. Pchu-er se vyrábí, až na pár výjimek, z jednoho druhu čajového keře, ta-jie, v doslovném překladu název znamená "velký list" a zpracovává se užitím dodatečné oxidace čaje. Rozdělujeme jej na dva druhy - zelený (sheng, raw) a tmavý (shu, ripe).

 • 2006 CNNP 8581 Ping Cha (357 g) – zelený (ShengRaw) čaj Pu-erh

 • Vložil Tomáš Klouda 28.3.2019, autor Tomáš Klouda


  nadobi
  nadobi
  nadobi
  Info od prodejce:
  Koláč zeleného (raw) Pu-erhu z výroby původně státního podniku, nyní China Tea Leaf Inc. Originální produkce dle receptury 8581. Velmi povzbuzující a silný nálev tmavooražové barvy, příjemně svíravé harmonické chuti s tóny ořechů, kulaté a postupně sládnoucí. Síla nápoje ukazuje na velmi vysoký pontenciál k dalšímu zrání při archivaci. CNNP / zhong cha ?? je zkratka pro China National Native Produce & Animal By-Products Import & Export company, původní státní podnik založený v roce 1951. Spravoval všechny velké čajové továrny včetně Meng Hai, Xiaguan a Kunming. Většina z nich byla v letech 1980-1990 zprivatizována. CNNP svým způsobem pokračuje dále pod značkou China Tea Leaf Inc. a stále užívá originální červeno-zelené logo ?? - pravděpodobně nejdéle používaná značka ve světě pu-erhu.
  Země původu
  Čína

  Region
  Yunnan – Yi Wu, Xishuangbanna

  Čas sběru
  2006

  Receptura
  8581 (1985, blend 8, Kunming TF)

  Příchuť
  Zemitá s tóny ořechů, sládnoucí

  Varianta
  Lisovaný zelený (Sheng/Raw)
  čaj Pu-erh
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  nadobi    Suchý list voní usedlým těžším charakterem, náznak mentolu, lehce zemito-kafrová, ušlechtile dřevitá složka. Lisování je středně pevné. List je tmavý, převažuje šedá, tmavě zelená, místy hnědá, nazlátlé tipsy. V celku je zalisovaný list větší, nelámaný, kvalitní materiál, poměr listu a tipsu v poměru cca 1:4.
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  Chuť: 4 / 5

  Dochuť: 4 / 5

  Cena: 3 / 5

  Originalita: 4,5 / 5

  Praktičnost: 3 / 5

  nadobi
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  nadobi     Osobní popisek: Degustační sada 100ml, 2,5g listu, vroucí voda, 3 min louhování.
  Nahřátý list: celkový charakter plně odpovídá uleželému shengu, překonal travnatou podobu, překonal načančanou ovocnou podobu, nyní voní těžší ustálenou složkou po mentolu, po kafru, náznaky přezrálého kiwi, dřevité příjemné nuance, při delším napaření jde vůně až do sušených švestek. Unikátní!
  Vůně: nasládlá vůně s intenzivní bylinnou a lehkou zemitou složkou, náznak kafru, ořechové stopy.
  Barva: tmavě oranžová, malé zlomky na dně misky.
  Chuť: kontrast sladké a hořké, hořkost jen mírná, usedlejší, než u mladších kusů shengu. Vydatná ořechová základna po čerstvém para ořechu, lehký kafrový dřevitý tón, místy probleskne sladká složka po kiwi džemu, místy složka po hroznově jemné dužině, lehké doteky těchto ovocných prvků. Dominuje těžší charakter, příjemná sytá nahořklost na jazyku, intenzivní požitek po celých ústech.
  Dochuť: po polknutí zcela bez ocasu, bez svíravosti, zůstává těžší stopa po para ořechu, lehce kafrový dotek, dřevité nuance, lehce bylinný nádech v podtextu. Po minutce odlehčení a celkem prostupují i sladší složky, jako je hrozen. Ani špetka vegetálnosti, jedná se o uleželý kousek, který poskytuje zcela odlišnou paletu chutí oproti mladším kouskům. V samém závěru je cítit lehounce kouřové složky schvané za dřevinkami a ořechem. Lehce ochlazující efekt, značně povzbudivý účinek. Celková doba dochutě přesahuje 15min.
  //vícenálev yixing poskytuje hutné vyzrálé tóny, nekončící velký počet nálevů, velká výdrž, mnohem větší intenzita chutí, od druhého nálevu (+proplach listu) slévání okamžitě, na 100ml 4-5g, vroucí voda. Lahodný pu-erh s vynikajícím charakterem, je v dobré kondici, po dobu archivace o něj bylo dobře postaráno, to je cítit už z vůně listu. Úchvatné je doznívání od třetího nálevu, které nebere konce.
  nadobi
  nadobi
  Vylouhovaný list tmavý zeleno-hnědavý, tužší list. Místy nějaký ten drobný tips, převažují jednolisty, v menší míře jsou přítomny i obrovské široké listy, převažují však 1-2cm dlouhé vitální listy.
  nadobi
  nadobi
  nadobi     Cena: 409,-/50g

  Prodejce: https://www.tea-legends.cz/