Polozelený čaj

Polozelené čaje - skupina jíž charakterizuje tradiční způsob zpracování, zahrnující zavadání lístků na prudkém slunci a oxidace následovaná rolováním. Obecně stupeň oxidace dosahuje 8 % až 85 % (světlý/tmavý oolong). Chuť polozelených čajů se výrazně liší v závislosti na pěstování a způsobu zpracování, kdy se některé oolongy například praží, nebo archivují. Může být sladká a ovocná s medovou vůní, hutná s dřevitými a praženými tóny nebo osvěžující s květinovým aroma. Různé sorty oolongů se zpracovávají odlišným způsobem, ale tvar listů bývá v zásadě dvojí: buď jsou lístky volně zohýbané (dračí formy), nebo pevně svinuté do malých kuliček s koncem stonku. První způsob svinovaní je tradičnější.

Ganon (Thajský slon) 2005


1.3.2011


původ: Thajsko, provincie Chiang Rai, okres Mae Fa Luang.
rok sklizně: podzim 2005
typ čaje: thajský archivní polozelený čaj
kultivar: indočinský čajovník No.17

Vakuové balení zaručuje maximalní uchování vonných i chuťových tónů. Suchý list smotaný do kuliček převážně stejné velikosti, voní velice příjemnou těžkou ovocnou vůní, osobně mi nejvíce připomíná čistou zralou vůní broskví.

Příprava:
Gaiwan 100ml/4g čaje, předehřev nádobí, list v nahřátém nádobí voní převážně citrusovou, v pozadí květinovo-ovocnou vůní, velice aromatická, nevšední vůně.

1.nálev 95°C/20s - barva nálevu, vůně jemně kořeněná, těžší ovocná jemného charakteru. Chuť jemňounká, vybraná, sladěná, tento první nálev není tak výrazný, ale již při prvním doušku se Vám zavřou oči. Jako první lze cítit ovocné citrusovo-broskvové složky propojené s lehkou květinovou složkou, přecházející po krátké chvilce do jemné, takřka mléčné jemnosti prosycené ovocnými prvky. Úžasné propojení jemnosti z výraznou ovocností. Dozvuk je jemný, podstatně jemnější, než samotná chuť, lehká smetanovo-mléčná složka, prosycená ovocností, jakoby klouzala po jazyku až do krku. Nepříliš výrazný celkový dozvuk, ale dlouhý a jemný.

2.nálev 95°C/15s - tmavší žlutý nálev, vůně ovocná s citrusovými prvky. Vyvážený nálev, samotná chuť je jemnější, více smetanová s ovocností. Ve vůni nálevu jsem si nebyl jistý, ale zde v chuti rozeznávám ony citrusové prvky - jsou velice podobné ananasu. Čerstvému ananasu! Aftertaste výrazný, velmi dlouhý, výrazná ovocná chuť (opravdu silně připomínající broskev a v závěru chuti ananas) propojena se stále zesilující smetanovo-mléčnou složkou, v závěru je cítit převážně jen smetanová jemná chuť s lehkou ovocností.

3.nálev 95°C/25s - opět tmavší žlutá barva nálevu, plná citrusovo-anannasová chuť s přechodem na slabší smetanovou složku, poté opět návrat k ananasovým tónům. Dochuť stále jemná s ananasovým nádechem, zde v dochuti je stále velmi příjemná a výrazná smetanová složka. Stále dlouhý prožitek z doznívajících tónů.

4.nálev 95°C/40s - přibližně stejný nálev, jako v předchozím případě, pouze mírnější smetanovost v chuti i dochuti.

5.nálev 95°C/55s - pestrý ovocný nálev s převažující ananasovou složkou, celkový dojem je slabší, jemný nálev stále velmi plný, smetanová chuť téměř nepřítomna. Dochuť je kratší, ale stále dlouhá, ovocná, převažuje broskvová složka přecházející do stále výraznější ananasové chuti. Za zmíňku stojí celkově velmi sladký charakter nálevů.

6.nálev 95°C/120s - mírný pokles nálevu, chuťová pestrost se zmenšila, nejvýraznější je stále plná ananasová chuť, dochuť plná, ale středně dlouhá/dlouhá (řádově v minutách - cca 4min).

7.nálev 100°C/300+s - znatelný pokles, finální nálev, lehké nádechy ovocných prvků, krátká ananasová dochuť.


Mokrý list: převažují dlouhé užší pilovité dvojlístky a trojlístky, místy i vícelisté složené celky. Tuhé listy, nejsou příliš vhodné k následnému pojídání.

Závěr: Extra jemný čaj, který mě překvapil z oolongů zatím snad nejvíce, netypické složky a jemnost nálevu, přechody jednotlivých složek, to vše byl úžasný zážitek. Vynikající každý nálev, včetně posledního slabšího. Není na škodu použít i nižší teploty. Velice efektivní je i příprava s větším množstvím listu a pouze rychlým proléváním. Skvělý relaxační čaj, jak pro uklidnění jednotlivců, tak pro upovídané chvíle vícero lidí. Doporučuji!

Prodejce/dovozce: Dobré čaje
Cena: Čerstvý Ganon lze zakoupit do 100,-/50g, tento archivní jen ve speciální nabídce, nebo na požádání.