Pu-erh

Pu-erh - označení pro tmavý čaj (hei cha, chej čcha) pěstovaný v čínské provincii Jün-nan. Pchu-er se vyrábí, až na pár výjimek, z jednoho druhu čajového keře, ta-jie, v doslovném překladu název znamená "velký list" a zpracovává se užitím dodatečné oxidace čaje. Rozdělujeme jej na dva druhy - zelený (sheng, raw) a tmavý (shu, ripe).

2002 CNNP Huang Yin


14.11.2011

list
//foto z yunnan sourcing.com

Suchý list drobný, velice příjemné vůně, specifická decentní tabáková vůně se zajímavou ovocnou vedlejší vonnou složkou. Lisování pevné, ale list lze poměrně snadno oddělovat právě díky malému listu.
list
list
Příprava:
100ml Yixing konvička/6g, předehřev + oplach nálev - nahřátý list voní velice výrazně, aromaticky, výrazná tabákovitá vůně s tóny sušených švestek s takřka povidlovým odérem.
list
list
1.nálev 100°C/15s - barva nálevu tmavě hnědo-žlutá, tmavší barva nálevu je důkazem vyzrálého čaje. Vůně z čichátka - zajímavá tabáková lehce štiplavá kořeněná vůně s těžkými ovocnými tóny. Nesmírně komplexní kulatý nálev přes intenzivní chuťové prvky si celek zachovává hladké přechody mezi prvky, nic nevyčnívá, pouze tabákovitá složka je ze začátku výraznější. Primární složkou je kořeněná tabákovitá složka, příjemně štiplavá, velice výrazná ovocnost, nejvíce lze vnímat tóny sušených meruněk a lesního ovoce - nejvíce lze cítit ostružiny. Ke konci mě překvapily tóny lučního medu. V samém závěru chutě lze cítit tóny pražených mandlí a nahořklé ořechové prvky. Aftertaste velice velice dlouhý, mocný prvnítní tabákovité chutě rychle mizí a přecházejí na ovocné výrazné tóny po povidlech a lesním ovoci, později lehké medové prvky. V závěru lehounce kouřové prvky evokující pražené ořechy.

2.nálev 100°C/5s - tmavší hnědo-lehce žlutá (celkově tmavě oranžová-zlatavá) barva nálevu. Chuť nesmírně plná, zasáhne nejprve patro, potom sklouzne na jazyk a nesmírně dlouho trvá chuť samotná. Tabákovitý start, který se drží poměrně dlouhou dobu. Výrazné tóny sušených meruněk a poté lesního ovoce. Hutný nálev nesmírné výraznosti. Ke konci tmavší prvky, spíše než medové tóny obsažené v předchozím nálevu jsou cítit povidlovité prvky. Závěr je naladěn na tóny jader a ořechů s lehkou nahořklostí. Naprosto plynulý přechod z chutě na dochuť. Výrazná tabákovitost trvá pouze chvilku, přechod na těžké přezrálé ovoce, velice sladké tóny po sušeném ovoci (meruňky). Jako podtón výrazná nahořklá ořechová složka, která v závěru vystupuje více na povrch. Doznívání řádově v desítkách minut, cítim i po 45 minutách.

3.nálev 100°C/15s - opět nepatrně tmavší barva nálevu. Intenzivnější a kulatější ovocná chuť, tabákovitá složka tvoří podtón, nepatrná štiplavá kořeněná chuť v pozadí vytváří zajímavý celek a dává dojem agresivnějšího ovoce - meruňky, místy až marmeládovitý nádech. Později přechod na tóny lesního ovoce, stále těžknoucí ovocné tóny, takřka povidlovité složky a v samém závěru pouze na chvíly ořechové tóny. Dozvuk velice dlouhý, lehká tabákovitost i zde (stejně jako v chuti samotné) tvoří podtón, primární složkou je ovocná rozmanitá chuť - nejintenzivnější je zpočátku meruňková složka, později ostružina a v závěru sušené svestky. Tóny ořechů zde v závěru nejsou příliš cítit, spíše náznak v pozadí chutě. Velice sladký charakter nálevu.

4.nálev 100°C/25s - silný stále velice tmavý nálev, zde je cítit více sladký charakter nálevu, výraznější ovocná složky, přičemž nahořklost prvních nálevů spojená s ořechovou chutí se téměř vytratila. Počáteční krátká tabákovitá chuť přechází na plné meruňkovité tóny s lehkou kořeněnou složkou, postupné zjemňování a sládnutí, přechod na velmi výrazné tóny lesního ovoce. Ke konci lehký náznak lučního medu. Aftertaste neuvěřitelně plný - nejlepší za celou přípravu - od počátku velice sladké ovocné přezrálé tóny - meruňka + broskev. Příjemný nenucený přechod na tóny lesního ovoce, kde je cítit malina a v menší míře, než v předchozích nálevech, ostružina. Příjemný tažší švestkový dojezd.

5.nálev 100°C/35s - prakticky totožný nálev, jako v předchozím případě, stále plné sladké ovocné složky s kořeněnou složkou v pozadí, dojezd velice dlouhý.

6.nálev 100°C/45s - stále tmavá barva, ale chuťově méně pestrý nálev, kulatý, stále svižný a jiskrný nálev, primární složkou je meruňkový základ podložený decentní tabákovitou chutí, kořeněná složka již pouze mírná v pozadí. Dozvuk velice sladký, zajímavě sladěný, počáteční meruňkovou dlouho trvající složku nahradí lesní ovocem, mnohem jednodušší složení, náznak maliny a ostružiny. Závěr po sušené švestce.

7.nálev 100°C/110s - lehký pokles výraznosti, chuťově totožný jako v minulém 6-tém nálevu, ale složky jdou více do neurčita, spíše již splývají v jeden celek a přechody tak již téměř nejsou znát. Dozvuk je stále dlouhý, jednotvárný, lesní ovoce splynulo s meruňkovou složkou, ale finální chuť po sušených švestkách stále poměrně výrazná.

8.nálev 100°C/180s - znatelný pokles výraznosti nálevu, kořeněná složka již není vůbec cítit, chuť samotná je již pouze meruňková s vedlejší tabákovitou chutí. Dochuť středně dlouhá, jednoduchá po meruňkách a v závěru slabý švestkový nádech.

9.nálev 100°C/300s - finální nálev jemné ovocnosti a nepatrné tabákové vedlejší složky. Aftertaste kraťoučký, přezrálé neurčité ovoce.
nadobi
nadobi
Vylouhovaný list není na pohled nic extra, listy sekané, drobné, přesto jsou však v jedné velikosti.
nadobi
nadobi
Záver: Velice dobrý čaj pod značkou CNNP, je vidět že je to továrna s historií, rád jsem si napravil o této značce mínění, protože novodobější kousky mě moc neoslovily. Zrání po dobu 9 let je na čaji znát, jak chuťově, tak barvou nálevu. Vyvážený celek s pouze drobnými nedostatky, mocné dlouho trvající chutě - všechny tyto vlastnosti mě nejen povzbudily, ale především dobře naladily. Pokud budete mít možnost ochutnat tento nebo podobný čaj (jiný rok), rozhodně neváhejte, není to žádný extra materiál, ale pro názornost super ukázka zrajícího čaje. Tímto bych velice rád poděkoval Jakubovi Tomkovi za vzorek tohoto čaje, který mi velice chutnal!
nadobi
Cena: $34

Prodejce: YS (nyní vyprodáno)