Polozelený čaj

Polozelené čaje - skupina jíž charakterizuje tradiční způsob zpracování, zahrnující zavadání lístků na prudkém slunci a oxidace následovaná rolováním. Obecně stupeň oxidace dosahuje 8 % až 85 % (světlý/tmavý oolong). Chuť polozelených čajů se výrazně liší v závislosti na pěstování a způsobu zpracování, kdy se některé oolongy například praží, nebo archivují. Může být sladká a ovocná s medovou vůní, hutná s dřevitými a praženými tóny nebo osvěžující s květinovým aroma. Různé sorty oolongů se zpracovávají odlišným způsobem, ale tvar listů bývá v zásadě dvojí: buď jsou lístky volně zohýbané (dračí formy), nebo pevně svinuté do malých kuliček s koncem stonku. První způsob svinovaní je tradičnější.

 • 2001 Formosa Gaofeng Ooolong - 15-year old tea

 • Vložil Tomáš Klouda 4.5.2017, autor Tomáš Klouda


  nadobi
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  nadobi    Suchý list - jako jediný z pěti menších vzorků archivních oolongů je pravidelně svinován do úhledných kuliček, které mají jednotný tvar i velikost. Barva je tmavá, šedavo-hnědavá, místy kovově šedá, více odstínů šedé, místy náznak tmavě zelené. Vůně suchého listu nepříliš výrazná, přesto lze cítit sladký základ a přezrálé ovocné tóny ovoce, avšak žádné konkrétní prvky.
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  nadobi     Vícenálevovávová příprava:
  100ml skleněná konvička, 5g listu, voda filtrovaná v Britě, předehřev nádobí.

  10-11 nálevů. Zaléváno vroucí vodou. Doby louhování: 35s/15/25/30/45/65/100/150/210/300/350s+
  Enormní výrazná vůně nahřátého listu ve větším množství, než při přípravě v deg. sadě. Mocná sladká vůně s ovocným základem a jemňounkým kořeněno-praženým podtextem. Tmavě žlutavé nálevy, zcela bez kalu, či prachu, krásné čisté potěšení. Chuť je. Chuť je...nadpozemská, výraznost, hlavně pestrost a kombinace opravdu jedinečných neopakovatelných chutí je dech beroucí. I přes tmavší vzhled listu je chuť "světlá", jako u mírně oxidovaných polozeleňáků, plnost jakoby přinášela i svěžest a zdá se, jakoby byl čaj sebrán snad včera díky své výraznosti. V základu dominuje ananasový výbuch včetně výrazné kořeněné složky, která evokuje rvě rozkrojený šťavnatý ananas. K tomuto sedá již v chuti květinková lehounce štiplavá složka evokující exotické rostliny, v pozadí je lehká tmavá složka po pražených burácích. Pronikavost a výraznost prvků není nijak dotěrná, přesto však zcela okamžitě zaplní omráčí celá ústa a při vydechování i nos. Hutný nálev, jakoby plný esenciálního oleje, doslova stéká po patře i jazyku. Kořeněná složka má hřebíčkový základ, proto je ten pocit výraznosti tak silný. Základ je sladký, ale je zde i mírně nakyslá složka a náznak nahořklé složky. Nepopsatelná exploze. Při polknutí vzlíná nahořklost vzadu na jazyku a mixuje se se sladkostí po celých ústech. Květiny a ovoce v dochuti svádějí těžký boj - srážka těchto základových výrazných chutí vyvolává silnou záplavu slin v ústech, silný zážitek. Po polknutí je síla ovoce mírně oslabena, ale to dává prostor k rozvinutí květin, příjemné pronikavé kořeněné prvky tvoří základnu od které se mění pouze nuance jednotlivých květin a ovocných prvků v průběhu doznívání. Silné Cha Qi, cítím, jak čaj doslova ovlivňuje mou náladu, jako příliv pohody a energie. Velmi povzbudivý a mírně hřejivý efekt po vypití. Od třetího nálevu je list v konvičce již téměř zcela rozvinut. Neúnavná výraznost, bez sebemenšího zaváhání dává totožné plné nálevy, pouze minimální rozdíly od prvního do pátého nálevu. Další tři nálevy jsou taktéž plné, ale již méně komplexní, začíná upadat výraznost a ta nepopsatelná jedinečnost. Na druhou stranu se uvolnila překypující pestrost a v celku je tak k identifikaci dalších pár prvků, kontrast skořice/hřebíčku, zjemňující se nektarová složka v závěru doznívání. Další nálevy jsou již mírnější, ordinérnějšího charakteru, ale stále chuťově nadprůměrné, poslední je sladký, bylinno-květinkový s mírným náznakem ovoce. Když zapátrám v paměti, tak silný zážitek jsem měl u polozeleného čaje jen jednou u archivního kousku Ganon z Thajska. Nejen, že doporučuji, ale přímo vybízím a nabádám k sehnání a zakoupení! :-)
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  Mokrý list tmavě zelený, pevné tuhé listy. Poměr jednolistů a vícelistých celků (tips+1-2 listy) 1:1.
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  nadobi     Cena: 37,5g/250 NTD

  Prodejce: ? vzorek