Pu-erh

Pu-erh - označení pro tmavý čaj (hei cha, chej čcha) pěstovaný v čínské provincii Jün-nan. Pchu-er se vyrábí, až na pár výjimek, z jednoho druhu čajového keře, ta-jie, v doslovném překladu název znamená "velký list" a zpracovává se užitím dodatečné oxidace čaje. Rozdělujeme jej na dva druhy - zelený (sheng, raw) a tmavý (shu, ripe).

  • 1999 Xiaguan Jia Ji, Export Grade, Tuo Cha Box

  • Vložil Tomáš Klouda 13.11.2016, autor Tomáš Klouda


    nadobi
    nadobi
    nadobi
    nadobi
    Info od zdroje:
    Charakteristika: sheng pu-erh, rok zpracování 1999, pu-erh ve tvaru hnízda (100 g).
    Původ: Čína – Yunnan, Mao Cha z oblasti Wu Liang a Bao Shan (Yunnan), továrna Xiaguan TF.
    Vlastnosti: hnědozelenočerný list s bílým ochmýřeným tipsem, lístky spíše nelámané a drobné, vůně jemná, květinová až medová, barva nálevu světle žlutooranžová až po hnědou, chuť jemná, kulatá a lehce květinová, aftertaste sladký až medový.
    Cena: V prosinci roku 2015 stálo balení (100 g) cca 2.000,- Kč.
    Příprava: U tohoto typu čaje doporučujeme způsob Gong-Fu Čcha. Lze tak připravit 10 i více nálevů. Pro obřad Gong-Fu Čcha odvažte 6 – 7 g na 100 ml konvičku.
    nadobi
    nadobi
    nadobi
    nadobi
    nadobi    Suchý list je již oproti mladším bratrům, které doma vlastním tmavší, černo-šedý s hnědavými místy a i zde na vzorku je vidět i nějaký ten zalisovaný tips. U těchto čajů je lisování silné, hůře se oddělují porce bez poškození listu, vzorek je v malých zalisovaných kouscích, spíše drobnější porcování - tedy první nálev nebudeme tak dlouho louhovat. Podoba listu je standardní pro tento typ, nerozeznávám pohledem změnu/odlišnost oproti mladším kouskům. Vůně je příjemná lehounce tabákovitá, těžší květinové a medové vůně, přesně, jak uvádí zdroj. Je zde doba archivace jasně znát, moje kousky ještě voní "novotou" a lehké vegetální tóny u nich najdeme - u tohoto již rozhodně ne, těžší vůně se sladkým medem o tom vypovídají jasně.
    nadobi
    nadobi
    nadobi
    nadobi
    nadobi     Vícenálevová příprava:
    Skleněná konvička 100ml, 6g listu, voda filtrovaná přes britu, předehřev nádobí - náznak tabáku s medovo-marmeládovitou podobou, květiny usedlé, těžší, spíše v pozadí. Vůně za mírným tabáčkem mi nejvíce evokují nějakou zavařeninu - jako určitá nuance blumy/švestky - těžší vůně.

    Louhování 25s/15s/10s/30s/60s/120s/250s (+osmý nálev velmi dlouhého louhování - o chlup mírnější nálev, ale stále proklatě dobrý)
    Žluto-zlatavý nálev, první nálev byl slabší, ale již z tohoto dýchal krásně uleželý čaj ve skvělé kondici. Specifická puerová tabákovitá základová složka, výrazná květinová chuť s příjemnou těžší ovocnou složkou, po zavařenině, v hlavě mi hraje myšlenka podobnosti s povidly, ale je to odlišný tón - je to jako povidlovitá forma přezrálých špendlíků, či blum. Základ je sladký, mírně nahořklé pozadí, prakticky bez svíravosti. Doznívání je dlouhé, sladko-nahořklé, tóny jsou zde od polknutí těžší, v celku jsou cítit hutné složky po ovoci, náznaky povidel, těžká až popílková složky s náznakem těžších květin v pozadí. Nádherný průběh doznívání, ještě chutnější a zajímavejší, než chuť samotná. Dlouho po vypití je cítit na patře nahořklá stopka po hutnějším ovoci a s dřevito-květovými prvky - ty jsou cítit až k 30 minutám po vypití - v domácím prostředí.
    Naprosto nejlepší byl 2-4 nálev, plný bohatých prvků, prožíval jsem každou sekundu jak při, tak po popíjení - ne náhodou jsem si jej připravil den po narozeninách jako opožděný dárek.
    nadobi
    nadobi
    nadobi
    nadobi
    nadobi
    nadobi
    nadobi
    nadobi
    Mokrý list je zcela typický pro Xiaguan Jia Ji - drobnější listy, místy stonky, poměrně bohatý obsah tipsů, poměrně značné množství zlomků - ale to lze připrat lisování, porcování z hnízda a manipulací vzorku na poště. Hezký tmavě zelený list, místy až do hněda.
    nadobi
    nadobi
    nadobi
    nadobi
    nadobi
    nadobi
    nadobi
    nadobi
    nadobi     Závěr: Určitě oceňuji a rozeznávám podobu staršího pueru, ženě však moc nejel, má radši jiné chutě, ale já si "mlaskal". Tak si říkám, že své ročníky 2012 a 2014 nechám asi ještě dlouho netknuté, abych se dočkal podobných hezkých momentů :-)

    Cena: V prosinci roku 2015 stálo balení (100 g) cca 2.000,- Kč.

    Prodejce: I čajové moře

    nadobi
    nadobi
    nadobi
    nadobi
    // V roce 1999 pro oživení paměti:
    12. března – Česká republika se spolu s Polskem a Maďarskem stala členem NATO
    15. květen – čeští hokejisté získali titul mistra světa
    1. ledna přijalo 11 členů EU (Francie, Německo, Itálie, Španělsko, Portugalsko, Finsko, Belgie, Lucembursko, Nizozemsko, Rakousko a Irsko) společnou měnu Euro.
    12. března Polsko, Maďarsko a Česko vstoupily do NATO 1999 byl natočen film Matrix