Polozelený čaj

Polozelené čaje - skupina jíž charakterizuje tradiční způsob zpracování, zahrnující zavadání lístků na prudkém slunci a oxidace následovaná rolováním. Obecně stupeň oxidace dosahuje 8 % až 85 % (světlý/tmavý oolong). Chuť polozelených čajů se výrazně liší v závislosti na pěstování a způsobu zpracování, kdy se některé oolongy například praží, nebo archivují. Může být sladká a ovocná s medovou vůní, hutná s dřevitými a praženými tóny nebo osvěžující s květinovým aroma. Různé sorty oolongů se zpracovávají odlišným způsobem, ale tvar listů bývá v zásadě dvojí: buď jsou lístky volně zohýbané (dračí formy), nebo pevně svinuté do malých kuliček s koncem stonku. První způsob svinovaní je tradičnější.

  • 1990 Oolong Old Rock Tea

  • Vložil Tomáš Klouda 11.1.2018, autor Tomáš Klouda


    nadobi
    nadobi
    nadobi
    nadobi
    Suchý list střední velikosti, převažují jednolisty a zlomky, vesměs rovné, nebo jen mírně kroucené listy. Tmavý černo-šedý list s nahnědlými stonky. Lehounce kořeněná složka s tóny kafru, dřevin a .
    nadobi
    nadobi
    nadobi
    Příprava v tasteru
    degustační souprava 100ml, 2g listu, 3min louhování, 95°C horká voda.
    Nahřátý list: mírně zemitá, kořeněná složka s tóny kafru a náznak orchidejí.
    Vůně nálevu: temná dřevito-kafrovo-květová. Hořko-kořeněná vůně.
    Barva nálevu: tmavší hnědavá s drobnými zlomky na dně misky.
    Chuť: temná, těžší, ale kulatá, sladký základ dominuje, pouze lehký nahořklý nádech. V celku jsou cítit zajímavé tóny od kafru, po náznak popílku, v pozadí náznak někdejších květinek alá orchidej, jemná chuť nesolených uzených mandlí, těžké dřevité tóny v pozadí. Přiznám se, že tato kompozice je pro mě nová, mám z toho rozporuplné pocity, ale čaj je skvělý, nové snoubení hutných chutí + ten specifický archivní nádech, který lze z jistého směru pozorovat i u straších tmavých pu-erhů.
    Dochuť: po polknutí jemně štiplavá kořeněná složka, která se přehoupne vzadu přes jazyk. Záplava dřevin, výrzné tóny kafru, mírná zemitost, zde jsou cítit mírnější mandlové tóny, minimálně květiny a postupně se vytrácejí. Dozvuk je vcelku dlouhý a základ zůstává "tmavší" a těžký. Poměrně znatelně hřejivé prvky a mírně povzbudivý účinek.
    nadobi
    nadobi
    nadobi
    nadobi
    Vícenálevová příprava:
    Skleněná konvička 100ml, 5g listu, voda filtrovaná přes britu, předehřev nádobí. Počet nálevů: 5-6. Teplota vody: vroucí voda. Doby louhování: 30s/25s/40s/65s/120s/200s+

    Poměrně rychlý spád od 4-5 nálevu. Úchvatná příležitost školení prvků po archivaci, chuťově bohatý, těžší rozeznávání těžších prvků mezi sebou. Vícenálev je více kořeněný, více popílkový s echt kafrem a výraznými dřevinami v pozadí. Po polknutí těžké prvky, místy zabrouzdají od kafru až k vysokoprocentní čokoládě. Moc krásné projevy, vícenálev dává nekončící požitek. Od pátého nálevu pouze mírnější náznaky s dřevitostí v základu. Vícenálev dává zemitost pouze v prvním nálevu, poté již dominují ušlechtilejší a zajímavější prvky. Květinky se projevují pouze místy v pozadí 2-4 nálev, hutnost primárních tónů květiny zcela zakryje. Mám radost z této příležitosti.

    nadobi
    nadobi
    nadobi
    nadobi
    nadobi
    Vylouhovaný list šedé, hnědavé, až tmavě zelené barvy. Převažují jednolisty, zkrabatělé jako několikrát přeložený list papíru.
    nadobi
    nadobi
    nadobi
    nadobi
    nadobi
    Cena: ? dar

    Prodejce: ? dar