Polozelený čaj

Polozelené čaje - skupina jíž charakterizuje tradiční způsob zpracování, zahrnující zavadání lístků na prudkém slunci a oxidace následovaná rolováním. Obecně stupeň oxidace dosahuje 8 % až 85 % (světlý/tmavý oolong). Chuť polozelených čajů se výrazně liší v závislosti na pěstování a způsobu zpracování, kdy se některé oolongy například praží, nebo archivují. Může být sladká a ovocná s medovou vůní, hutná s dřevitými a praženými tóny nebo osvěžující s květinovým aroma. Různé sorty oolongů se zpracovávají odlišným způsobem, ale tvar listů bývá v zásadě dvojí: buď jsou lístky volně zohýbané (dračí formy), nebo pevně svinuté do malých kuliček s koncem stonku. První způsob svinovaní je tradičnější.

1990 Ali Shan - aged oolong from Taiwan


4.4.2011

Vakuové balení zaručuje perfektní přenost vůní a chutí.

Suchý list velice tmavý - důsledek opakovaného pražení, převažují celé smotané pravděpodobně vícelisty, vůni suchého listu mohu zpodobnit k vůni uzených mandlí - přesně!


Příprava:
Skleněná konvička 100ml/5g



Předehřev nádobí - list se v něm rozvoní velice netypickou příjemnou vůní, je to spojení tónů vzácných dřev a ořechů (již zmiňované uzené mandle)


0.nálev - 80°C - ihned slito - list opět změnil svou vůni, je zde jiný dvěvitý tón, komplexnější ořechové pachy a špetka kávových tónů.

1.nálev - 95°C/25s - Žluto-hnědá barva nálevu, z čichátek je vůně mnohem vytříbenější, než z víčka konvičky,silně pražený odér se změnil na lehkou, ani ne tak kouřovost, jako zvláštní praženou složku. Chuť je velice komplexní, již v tomto nálevu poměrně plná. Převládá ořechová a pražená složka smísená s nepatrnou ovocnou složkou, která se pravděpodobně zvýrazní až v dalším nálevu. Výrazně sladký charakter nálevu, postupně ubírající na výraznosti, neustálé změny výraznosti jednotlivých složek. Aftertaste opravdu velmi dlouhý, zde mi opět připomíná uzené mandle spojené s ořechovými tóny, velice dlouhý požitek z tohoto nálevu!

2.nálev - 95°C/15s - Podstatně tmavší nálev spíše do hnědé barvy. Vůně z čichátka krátce pražená/kouřová přecházející do smetanově jemných pachů. Chuť je zde vynikající plná, podivuhodně sladká, velice komplexní s jakýmsi kouřovým podtónem tvořící základ, doplňující výraznější ovocné prvky, které v složitém spektru nelze rozeznat, ořechové nasládlé tóny a složky vzácných dřev - jako celek tvoří uvolňující nevšední chuť. Fascinuje mě všudypřítomná kouřová složka, která je ovšem tak jemná, nevšední a zajímavá, že dělá nálev mnohem bohatší. Aftertaste má také kouřovo-pražený základ, z kouřové složky přechází na mandlové tóny s určitou dřevitou složkou, pod tím vším lze cítit i takřka neznatelné ovocné podtóny, které dozvuk jen podtrhují.

3.nálev - 95°C/10s - Nálev okamžitě po zalití tmavne, smotané lístky se přitom ještě ani nezačaly pořádně rozvíjet. Opět tmavší barva nálevu, barvou mi připomíná tmavší gaba oolongy s hnědou barvou nálevu. V čichátku kouřovost ustupuje, lehká ořechovo-smetanové pachy se zvýraznily. Kouřovost se i v chuti zmírnila, výrazné ořechové složky s více znatelnou pražeností a spojenými dřevitými tóny. Opět se zvýraznily ovocné podtóny a s ústupem kouřovosti se zdá být nálev sladší. Samotná chuť je velice dlouhá, ta přechází do ještě delší dochuti (až 30minut!), mandlové tóny s již lehounkou kouřovostí a tóny vzácných dřev. Výraznější ovocné tóny pod těmito složkami - zdá se exotické ovoce smísené s bylinnou složkou.

4.nálev - 95°C/15s - kouřovost se přesunula již do pozadí chutí, plný nálev ořechových a dřevitých tónů, nyní se zde objevila spíše bylinná než ovocná koncovka. Místy se v chuti objeví téměř kávové složky spojené s již velmi lehkou praženou složkou. Dochuť je podstatně jemnější, než v předchozích nálevech, z krátké počáteční kouřovitosti přechází to smetanových těžších mandlových tónů a končí až po dlouhé době dvěvitými složkami.

5.nálev - 95°C/30s - zdá se, že je kouřová složka opět méně výrazná, zvýrazňuje se tak pravá síla ořechových tónů. Dozvuk stejný jako v minulém nálevu - stále velice dlouhý.

6.nálev - 95°C/40s - stále tmavá barva nálevu, velká výdrž - lístky se takřka nerozvíjejí. Mírnější a vyváženější nálev, převládá již jen mandlová složka s omezenější dřevitou složkou. Aftertaste se nepatrně zkrátil, chuťově je však stále stejný.

7.nálev - 95°C/60s - celkově méně složitý nálev, kouřovost je takřka pryč. Chuť se omezila na velmi sladký charakter prosycený slabší mandlovou složkou. Aftertaste méně výrazný, středně dlouhý, lehce kouřové stopy a sladká mandlová chuť na patře.

8.nálev - 95°C/120s - velmi pozvolné slábnutí, stále velmi příjemný nálev, ale podstatně méně komplexní. Občas chutí problesklo cosi podobné praženějším oolongům z číny, typická ořechová lehká praženost. Dozvuk středně dlouhý, velice sladký, mandlový.

9.nálev - 95°C/250s - výrazný pokles výraznosti, mírné tóny dřev a mandlí, sladký charakter nálevu. Dozvuk krátký, lehce kouřový, nasládlý.

10.nálev - 95°C/500s - poslední louhování - kupodivu se z čaje dostalo ještě poměrně dost, čekal jsem již vodový nálev, ale mírné ořechové tóny na závěr potěšily.


Vylouhovaný list drží stále v semknutém uskupení, pražení a archivace znemožnila rozvíjení listu, listy tedy zůstávají částečně ve smotaném stavu - viz. foto.

Závěr: Vynikající nevšední zážitek, zajímavé tóny, nové zkušenosti. Nejzajímavější byl 3-4 nálev. Chuťové prvky, které jsou v čaji obsažené, jsou nesmírně složité, spleť tónů, které jsou v nálevu cítit, je obrovská - u takovýchto čajů lze jen nastínit chuť a skutečný efekt musí každý zažít sám. Přiznám se, že jsem nechtěl, aby tato degustace končila, vynikající chvíle u tohoto čaje. Tímto děkuji Jakubovi Tomkovi za výměnu vzorků.


Cena: 300,-/50g (jedinečná cena, která se těžko bude opakovat)

Dovozce/prodejce: Jakub Tomek