Polozelený čaj

Polozelené čaje - skupina jíž charakterizuje tradiční způsob zpracování, zahrnující zavadání lístků na prudkém slunci a oxidace následovaná rolováním. Obecně stupeň oxidace dosahuje 8 % až 85 % (světlý/tmavý oolong). Chuť polozelených čajů se výrazně liší v závislosti na pěstování a způsobu zpracování, kdy se některé oolongy například praží, nebo archivují. Může být sladká a ovocná s medovou vůní, hutná s dřevitými a praženými tóny nebo osvěžující s květinovým aroma. Různé sorty oolongů se zpracovávají odlišným způsobem, ale tvar listů bývá v zásadě dvojí: buď jsou lístky volně zohýbané (dračí formy), nebo pevně svinuté do malých kuliček s koncem stonku. První způsob svinovaní je tradičnější.

 • 1981 Yilan Dongshan - 35-year old tea

 • Vložil Tomáš Klouda 25.5.2017, autor Tomáš Klouda


  nadobi
  nadobi
  nadobi
  nadobi    Suchý list tmavý, černo-šedé barvy, hnědo-červený lem na středech listu. Ze všech vzorků archivních taiwanských čajů je tento nejobjemnější, převažují jednolisty, od 3 do 6 cm dlouhé listy, zlomků málo, poměrně velké množství větviček. Vůně neutrální, lehounce do ořechova.
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  nadobi     Vícenálevová příprava:
  Skleněná konvička 100ml, 4g listu, voda filtrovaná přes britu, předehřev nádobí.

  Zaléváno vroucí vodou. Počet nálevů: 9. Doby louhování: 20/30/45/70/110/160/250/300s+
  Překypující ořechový odér z nahřátého listu, nahořklý základ, výrazné sušené vlašské ořechy s pekanovými ořechy, výrazná těžší vůně. Barva nálevu tmavě hnědavá. Nálev bez kalu, či prachu. Zatím nejméně zajímavý archiv. čaj, základ je ořechový s příjemným dřevitým pozadím, lehounce bylinné podtóny, složky listnatých stromů. Nahořklý základ, bez svíravosti s lehkou nasládlostí, základ podtrhuje ořehové prvky, dominují vlašské a pekanové ořechy. Dochuť vyvážená mezi ořechovými a dřevitými prvky, základ je nahořklý s nasládlými tóny. Celek mi evokuje spíše starší heicha, v průběhu nálevů je celek lehce nakyslý a hořkost ustupuje. Dozvuk je chuťově pestřejší, drobné nuance dřevin. Poslední nálevy poměrně jednotvárné, pouze s dřevinami.
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  Vylouhovaný list tmavý, šedo-hnědavý, místy až do tmavě zelena, krásné dlouhé velké jednolisty.
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  nadobi     Cena: 37,5g/200 NTD - dar

  Prodejce: ? dar