Pu-erh

Pu-erh - označení pro tmavý čaj (hei cha, chej čcha) pěstovaný v čínské provincii Jün-nan. Pchu-er se vyrábí, až na pár výjimek, z jednoho druhu čajového keře, ta-jie, v doslovném překladu název znamená "velký list" a zpracovává se užitím dodatečné oxidace čaje. Rozdělujeme jej na dva druhy - zelený (sheng, raw) a tmavý (shu, ripe).

2008 Tu Lin feng Huang Tuo Cha (803)


Vložil Tomáš Klouda 5.4.2012, autor Tomáš Novotný


list
Info od prodejce:
This tea is made of 1st and 2nd grade materials, lightly fermented, red-brown, fat and tight leaves with light zhang xiang (scent of camphor) combined with the special aged-aroma. Brew is soft, slippery, tasty, pure and mild. This regular product keeps its stable quality. 803 is a classical ripe pu-erh good for everyday drinking !
Manufacturer : Nan Jian Tea Factory
Production date : 18/07/2008
list
Základní informace:
Prodejce: Chawangshop
Cena: 4 dolary/ 100g Tuo Cha
Počet nálevů: 7
Provincie: Yunnan
Továrna: Nan Jian Tea Factory
Druh: Shu Pu-Erh
Příprava: Konvička (100ml)/6g

list
Charakteristika & popis:
Jedná se o tmavé, silně lisované hnízdečko Pu-Erhu od továrny Nan Jian Tea Factory. Listy jsou poměrně celistvé.

Po vložení lístků do vyhřáté konvičky můžeme cítit silnou vůni, především švestkových sladkých povidel, zakončenou lehkým zakyselením. Po opláchnutí se chuť stáčí do velmi sladkých tónů, cítím zde lesní med. Vůně je lehce mléčná, ale nijak moc výrazně. Celkový odstín vůně si lze lehce představit jako medovník. Zemitost je ve vůni velmi mírná, téměř žádná. V průběhu čajování jsem také v konvičce narazil na vůni čerstvě upečeného perníku.

1. nálev provádím téměř vařící vodou po dobu cca 20-30 vteřin (nevím, nepočítám to přesně ). Dělám jeden oplachovací nálev, ale nebránil bych se dvěma, hnízdo je velmi pěvně slisované.

Barva nálevů je poměrně tmavá, od prvního nálevu (což není pravidlem) je čaj zbarvený do tmavě hnědé, mahagonové barvy. Postupně se zbarvuje do nádherné syté velmi tmavě hnědé, skoro až černé barvy.

Chuť čaje je velmi hluboká a silná. Je příjemně zemitá, nikterak výrazně. Zmíněný med se do chuti moc neprojevuje, je spíše cítit v dochuti. Chuť celkově není tak sladká, jak by se podle vůně dalo předpokládat. Celá chuťová kompozice je velmi hezky sladěná, zakončená lehkou kyselinkou. Občas můžeme pozorovat velmi silnou podobu chuti tohoto čaje s chutí pražené kávy, zvlášť pokud necháme čaj déle louhovat. Myslím, že se dá s tímto čajem velmi pěkně vyhrát . Celkově mi ta chuť přijde poměrně stabilní, nečekejte 15 nálevů, ale takových pět dobrých, hutných nálevů myslím, že bez problému zvládnete;).

Aftertaste je poměrně silný, nikterak moc dlouhý, lehce kořeněný, medový, s chutí sladké kávy a v pozadí s chutí vlašských ořechů. U některých nálevů mi přišel jakoby „spálený“. Nemyslím si, že by to bylo dáno délkou louhování (experimentálně jsem 4. Nálev slil hned a cítil jsem to také), asi jen náhoda, nebo subjektivní pocit.

list
list
Závěr:
Když jsem tento čaj pil poprvé, nikterak moc mě neoslovil. Postupem času mně však velmi zachutnal. Čaj mi přijde docela kvalitní, velmi hutný (někdy až moc) a většinou v chuti nacházíme příjemné a chutné tóny. Na svou cenu mi přijde velmi dobrý. Zajímalo by mě, jak by chutnal třeba za 5-6 let, ale mám takový dojem, že tak dlouho u mě nevydrží;).

list
Cena: 4 dolary/100g

Prodejce: Chawangshop