Pu-erh

Pu-erh - označení pro tmavý čaj (hei cha, chej čcha) pěstovaný v čínské provincii Jün-nan. Pchu-er se vyrábí, až na pár výjimek, z jednoho druhu čajového keře, ta-jie, v doslovném překladu název znamená "velký list" a zpracovává se užitím dodatečné oxidace čaje. Rozdělujeme jej na dva druhy - zelený (sheng, raw) a tmavý (shu, ripe).

2007 Mengmao Yunnan Qi Zi Bing Cha


Vložil Tomáš Klouda 12.4.2012, autor Tomáš Novotný


list
Info od prodejce:
Menglong tea factory is located in Mengmao village, Longling county, Baoshan city, beside Heishan. LongLing is the traditional tea production area in Yunnan.This place, famous for the wild arbor tea (Qiao Mu), is the optimal ecological environment for the growth of grandifoliate planted tea trees. This cake is a typical ripe Yunnan Qi Zi Bing Cha. Different grade leaves (1 and 3 grade) were blended to provide a nice balanced and luscious flavor. The extracts of Pu?r Tea increase with the years, producing a great deal of dissoluble sugar and pectin and its hydrolysates. More extracts the stronger taste. The brew is thick and the taste in the mouth is very aromatic. 357 grams per cake, 7 cakes per bamboo leaf tong!

Manufacturer : Menglong Tea factory
Material : Yunnan Grandifoliate Species Tea
Harvest Area : Longling
Production date : 28/11/2007
Weight : 357g
list
list
list
list
Základní informace:
Druh: Shu Pu-Erh
Prodejce: Chawangshop
Cena: 9,90 dolarů/koláč (357g)
Rok výroby: 28. 11. 2007 (stáří 4,5 let)
Počet nálevů: 8
Příprava ve 100ml konvičce/7 gramů
Továrna: Menglong TF

list
list
Charakteristika & popis:
Koláček je poměrně lehce lisovaný, součástí je i papírek se znakem TF a druhý, větší papírek s anglicky psanou charakteristikou čaje. Lisovaný Pu-Erh má poměrně kvalitní lístky, podle prodejce pochází z materiálu lesního porostu (Qiao Mu) s občasným obsahem větviček.

Vůně suchého listu po vložení do konvičky není příliš silná. Zdá se mi lehce nasládlá a velmi okrajově nakyslá. V pozadí jsem cítil aromatickou vůni jehličnatého lesa. Po zalití lehce zchladlou vodou (rozuměj oplachovací nálev) jsem měl příležitost pozorovat vůni těžce sladkého karamelu s příchutí sypaného kakaa.

Barva nálevů začíná od červeno hnědé, od druhého nálevu je však velmi tmavě hnědá až černá, neprůhledná. Průhlednou se opět stává až poslední dva nálevy.

Pu-Erh zalévám vodou o teplotě 95-100°C a společně s vodou ho nechávám asi 35 sekund (obvykle nechávám první nálev louhovat kolem půl minuty, mám s tím lepší zkušenosti). Chuť zpočátku není příliš silná, ovšem poměrně hutná s chutí ušlechtilého dřeva. Od druhého nálevu však začíná být čaj velmi silný a hutný. Chuť je velmi jemná, příjemně sladěná a hezky zakulacená. Zemitost zde cítit sice je, ale není nikterak moc výrazná. Občas můžeme narazit na příjemnou lehce smetanovou chuť, která dodává čaji lehce krémovou konzistenci a pije se tak velmi příjemně. V popisu je psáno, že výsledkem je plná ořechová chuť-dovolím si nesouhlasit, nemám pocit, že by chuť ořechů v čaji dominovala, naopak, mám pocit, že ořechy (vlašské) v chuti cítím jen velmi zřídka. Dominantní složku podle mého názoru tvoří velmi sladká, kakaová chuť. Evokuje chuť sladké tmavé čokolády.

Aftertaste je poměrně silný, kakaovo-karamelový, příjemně nasládlý. Jako u mnoha Shu Pu-Erhů také poměrně dlouhotrvající.

U většiny čajů typu Shu Pu-Erh si lze dobře hrát s časy nálevů. Dobrý Pu-Erh by měl být pitelný i po louhování okolo deseti minut. Můžeme zkoušet časy zkracovat, prodlužovat. Byl bych však velmi oparný s teplotou vody, ta by neměla být nižší než nějakých 90,95°C.

list
list
list
Závěr:
Nejprve bych rád uvedl, že čaj po přepočítání na gramy vychází na velmi levný (cca 0,5kč/gram). S ohledem na to mi čaj přišel velmi dobrý, vydržel poměrně slušnou dobu, nálevy byly hutné, silné, občas trochu moc sladké. Trochu mi tam scházela ostřejší chuť, čaj byl velmi zakulacený, ale až trochu moc jemný. Jako většina Shu byl i tak trochu jednotvárný, zkrátka tato chuť se vůbec neměnila (pokud nepočítám s postupným slábnutím).

Nicméně myslím, že tento čaj vůbec není špatná volba, moc jsem si na něm pochutnal a nelituji koupě. Je to takový čaj na každodenní popíjení, který neurazí a může překvapit..:)

Cena: 9,90 dolarů/357g

Prodejce: Chawangshop