Články

Pan William Lee v Jihlavě - report


nadobi
6.12.2016 se pro Jihlavu stala významná událost z pohledu čajové kultury - navštívil nás korejský čajový mistr a zenový učitel William Lee.

Pan William Lee je majitel korejské čajové společnosti Shinda Wooloo Group, ředitel korejské čajové burzy Korean Tea Board, taky majitel sedmi čajoven v Soulu, provozovatel čajové školy a v neposlední řadě buddhistický mnich, zenový mistr.

Informace o jeho pobytu v Jihlavě přinesl pouze měsíčník Jihlava City, náhodou mi o této nevšední návštěvě řekla žena. Jelikož jsem měl ranní směnu, tak jsem musel značně spěchat, abych stihl společnost alespoň v závěru. Naštěstí měla skupina značné zpoždění a po třech hodinách čekání jsem se dočkal. Mistr i jeho doprovod - Jiří Altior - dorazili a přes to, že se chtěli jen letmo pozdravit z důvodu zpoždění, zůstali na čaj a pohoštění. Zpočátku chaotická situace, kdy se snažili všichni představit a ohlédnout prostory se přesunula do klidného koutku a mistr poskytl audiorozhovor paní redaktorce z rozhlasové stanice.

K průběhu sezení. Byl jsem pobaven nad rozpaky místních jedinců, nejen nad výkladem pro mistra, ale i nad čajem samotným. Když už se domluvilo, jaký čaj se na úvodní slovo připraví pro mistra a celé společnosti, tak se příprava čaje s rozpaky přesunula na mou osobu. S úsměvem jsem přijal a bez rozpaků připravil, mimochodem výtečný a bezesporu kvalitní, taiwanský Ali-shan. I přes chyby v přípravě, které jsem si uvědomoval, nemělo cenu nic hrát, jsem čaj připravil, nepředvádím obřad, ale chci aby se k rozmluvě pilo :-) nikdy jsem se na obřadní přípravu nezaměřoval, proto jsem byl lehce zklamán, že jsem obřadní přípravu v korejském stylu neviděl, za to se jen okrajově rozvedla debata o spojení duchovna s čajem, zajímavé hluboké myšlenky a prosté otázky, které s prostou přípravou skvělého zeleného čaje z ostrova Jeju doslova vyvolávalo pocit "husí kůže". Odnesl jsem si z tohoto sezení větší péči o nádobí a větší zájem o gesta při přípravě. Mistr mluvil, že mnoho národů kopíruje právě čísnký způsob přípravy, a že ruce prostě kmitají, vše je hektické (možná tím i reagoval na mojí přípravu :-D ), korejský způsob je klidný, plný míru a uctivosti, nejen k osobě, které se čaj připravuje, ale i k čaji samotému, ke každému lístečku. Korejský způsob přípravy má samozřejmě také několik směrů, ale vesměs je to prý něco mezi japonským a čínským stylem. Ne tak upjatě obřadní, jako v Japonsku, ani ledabylý jako v Číně (berte s nadsázkou :-) ). Každopádně návštěva a cesta po ČR byla nejen soukromou poznávací cestou, ale i průzkumná mise, jestli bude o korejský čajový obřad zájem - a věřím, že zájem bude - je o co stát :-)

Vážený pan William Lee nepůsobil vůbec namyšleným, nadřazeným, panovačným dojmem, právě naopak, jako člověk, se kterým bych si alespoň pár minut se svou elementární angličtinou rád popovídal, protože od něj je co se učit! Byl nanejvýš vstřícný, tolerantní, uctivý a se smyslem pro humor :-)

V příštím roce by údajně měl mistr znovu přijet, bude mi potěšením za touto příjemnou osobou dojet kamkoliv po ČR. Škoda, že nebyl vyhrazen celý den na Jihlavu, měl jsem v plánu prohlídku věže a návštěvu s pohoštěním u nás, ale situace si žádala brzký odjezd, již tak se příjezd skupiny do Brna opozdil a mohu být jen vděčný, že nám byl vyčleněn již tak dlouhý čas k zastávce vzhledem k okolnostem.

Veliká poklona korejské kultuře a zvyklostem, je to z mnoha směrů národ, od kterého se chci více učit.

ps. věděli jste, že děti v Korei v neděli chodí na hodiny, určitou formu etikety, kde se mimo jiné učí i podávat čaj?
ps2. věděli jste, že muži a ženy mají podle korejského způsobu popíjení čaje odlišný způsob držení misky?