Pu-erh

Pu-erh - označení pro tmavý čaj (hei cha, chej čcha) pěstovaný v čínské provincii Jün-nan. Pchu-er se vyrábí, až na pár výjimek, z jednoho druhu čajového keře, ta-jie, v doslovném překladu název znamená "velký list" a zpracovává se užitím dodatečné oxidace čaje. Rozdělujeme jej na dva druhy - zelený (sheng, raw) a tmavý (shu, ripe).

2008 Menghai "08 Qing" Raw Pu-erh Tuo27.7.2010Velké hnízdo (250g), volněji lisované, tabákovitá vůně s vůní borůvčí (to již později není cítit v nálevu).

5g/100ml - předehřev nádobí + oplachovací nálev.1.nálev - 100°C/15s  - nálev světle žluté barvy, specifická vůně Pu-erhů (praženo-tabáková), ne však agresivní. Chuť má typicky pu-erhový základ s mírně tabákovitým tělem a lehkými ovocnými prvky postupně se rozlévajícími se po jazyku přecházející do nepatrné trpkosti. Dozvuk příjemný lehce ovocný, dlouhý (cca 8min)
2.nálev - 100°C/20s  - nepatrně tmavší nálev, nálev je výraznější, pražené tóny ustoupily, zvýraznění těžších přezrálých ovocných tónů po trpké tóny, jakoby po lesním ovoci. Dochuť nepatrně delší, více ovocná.
3.nálev - 100°C/25s  - barva nálevu hnědo-žlutá. stejné chuťě ovocné chutě jako v předchozím nálevu, Dochuť se prodloužila, opravdu dlouho vydrží na patře ovocná chuť.
4.nálev - 100°C/40s  - delší doba louhování udělala tento nálev nepatrně silnějším. Aftertaste zůstal stejný, chuť však více prostoupila, ovocné složky jsou více "vepředu" oproti ostatním složkám. Více natrpklé tóny, stále však mírné.
5.nálev - 100°C/50s  - mírný pokles jak chuti, tak dozvuku, uhlazenější nálev, nic nevyčnívá ani nezapadá, středně dlouhý dozvuk (pokles doby a výraznosti chutě)
6.nálev - 100°C/60s  - pokles chuti, barvy a hlavně dozvuku, slabý dozvuk stále však s dobrým ovocným prvkem. Více svíravý nálev.
7.nálev - 100°C/120s - nálev s nepatrným náznakem ovocných tónů, lehce se probudil základový chuťový prvek tohoto čaje (tabákovitost) objevil se spolu s trpkostí. Příjemný poslední nálev.Mokrý list je drobnější a užší, převážně nelámaný (dle šikovnosti při porcování).

Cena: 8.10$

Prodejce: Yunnan Sourcing

Závěr: Příjemný Pu-erh, není to nic vyjímečného, tóny jsou takové, řekl bych ohrané, běžné, avšak příjemné ovocné, které potěší. Zařadil bych ho do nižší střední třídy. Je to čaj spíše na každodenní pití, velké hnízdo čaje za dobrou cenu. Velmi povzbudivý čaj. Po dvou letech skladování je podstatně lepší, než čerstvý, nebylo by od věci nechat si zajít chuť a nějaký ten rok ho ještě nechat dojít.