Jak začít?


4.2.2011

Láká vás čaj a jeho tajemství? Nevíte jak začít? Mám pro Vás pár rad, které můžete uplatit při čajových začátcích. To je samozřejmě můj pohled na začátek, nemusí se mnou všichni souhlasit.


Co se týče přípravy, rozhodně bych se nebál. Pokud jste viděli video čajového obřadu, neberte si z toho příklad, to je nejvyšší stupeň umění přípravy čaje. Ukončit stupeň znalostí a náročnost přípravy můžete kdykoliv, tehdy, kdy Vám vyhovuje výsledný nálev a náročnost přípravy.

- klasická příprava sypaného čaje do hrnku v sítku. Na začátek jsou vhodné černé čaje - Gruzie, Keemun, Yunnan op, Java. Dalším vhodným čajem pro tuto jednoduchou přípravu je zelený Vietnam (Che Thai Nguyen), a bílý Pai mu Tan. Na začátek nejsou špatné ani čajové směsky.


- dalším postupem je příprava v obyčejné konvičce. Ve skleněné konvičce můžeme připravovat čaje kvetoucí a širší spektrum černým a zelených čajů.


- pokud nám přestanou tyto jednoduché čaje chutnat kvůli jednotvárným požitkům, ideálně je přejít k přípravě v gaiwanu - zde můžeme začínat s Pu-erhy, oolongy (které nás obzvláště uchvátí), lepší zelené čaje. V této nádobce můžeme úspěšně připravit jakékoliv čaje, včetně japonských zelených čajů.


- po dlouhé době zkoumání je pro zlepšení chutí zakoupit speciální keramicou konvičku pro Pu-erhy, ideálně jinou keramickou konvičku pro oolongy (dle pórovitosti materiálu lze použít pro jeden či více druhů čajů), kyusu pro japosnké čaje, Kalabasu a bimbilu pro jihoamerické maté. Zde mnoho čajomilců ukončuje svojí cestu.


- další "level" je čajový obřad, nezbytné ozdůbky, jemná sítka, kleštičky, čichací soupravy, čajová moře, chawany, chasen, sítko na matchu, chasnaku a tak bych mohl pokračovat dále. Zkrátka zpříjemnění jak pohledu na celek, tak nezbytné pomůcky pro tu nejlepší vůni, chuť a barvu nálevu.


- nejvyšší úrovní je používání všech předepsaných pomůcek, ovládání přesných postupů přípravy a tradiční chování a dodržení předepsaných bodů při tradičním čajovém obřadu (ať už při čínském, korejském, či japonském). 
Design downloaded from free website templates.
„Vhodnou základnou pro manželství je oboustranné nepochopení.“ Oscar Wilde