Byliny - nečaje

Bylinné čaje - jsou výluhy z jiných rostlin než z čajovníku (Camellia Sinensis). Může se jednat o listy, kůru, jehličí, květy a další části rostlin. Mezi nečaje patří například bylinné čaje, Maté, Rooibos, Lapacho a spousty dalších.

  • Vilcacora

  • Vložil Tomáš Klouda 16.8.2018, autor Tomáš Klouda


    nadobi
    Stručný popis:
    VILCACORA (Uncaria tomentosa) je jedním z nejdůležitějších zkoumaných rostlin.

    • posiluje imunitní systém těla
    • má antivirové, protizánětlivé a antimykotické
    • zmírňuje vedlejší účinky chemoterapie a radioterapie
    • ukazuje silné antioxidační vlastnosti
    • adjuvantní činnost mimo jiné v astma, zažívacího traktu podmínky a kloubní (klouby) onemocněních
    • doporučuje jako preventivní medicíny v civilizačních chorob
    • inhibuje destruktivní procesy související se stárnutím těla
    Uncaria tomentosa, známý také jako VILCACORA je liána, která roste v přírodních podmínkách v deštných pralesů Jižní Ameriky a je široce používán v tradiční nebo lidové medicíně. Řada prací byla zveřejněna na léčivém použití VILCACORA a účinných látek, které obsahuje. Nejvýznamnější biologická skupina účinných látek VILCACORA jsou alkaloidy, zejména pentacyclic oxindole alkaloidy. Tyto alkaloidy ovlivňují především buňky imunitní systém odpovědný za nespecifické a buněčné imunity.

    VILCACORA byl studován v mnoha zemích. Šetření prováděná v Moskvě trvala 6 let a prokázaly, že extrakt VILCACORA se imunostimulační a imunomodulační činnost, tak to by mohlo být použito jak v prevenci a léčbě rakoviny.
    Handbuch der Hagers Pharmazeutischen Praxis zařazen Uncaria tomentosa xtract jako přípravku s cytostatika, antivirové, otoky, snížení, antimutagenní vlastnosti stejně jako ty, které upravuje činnost centrálního nervového systému a stimuluje fagocytózu.
    Vzhledem ke své činnosti s širokým rozsahem spektra, je VILCACORA použít v ochranných prostředků a jako adjuvans při léčbě různých onemocnění s imunologickým původu.

    nadobi
    Osobní popisek:
    Příprava:
    8-10g /1l zalijeme vroucí vodou a 10minut povaříme, dalších 10-15minut necháme louhovat.
    Nálev oranžové světlé barvy. Dřevitá vůně, příjemná decentní. Chuť specifická, dřevitá, zcela jiná, než Catuaba, nebo Lapacho, připomíná lískové dřevo. Konstantní výraznost, lehké bylinné tóny v pozadí. Dochuť středně dlouhá, příjemný nálev, není přítomný žádný agresivní prvek, jemný dřevitý nálev, uvolňující a dávající pocit výjimečnosti.
    nadobi
    Vilcacora (Uncaria tomentosa) je jednou z nejznámějších léčivých rostlin pocházejících z jihoamerického kontinentu konkrétně z Peruánských And.. Ve známost vešla díky úsilí polského misionáře pátera Edmunda Szeligy, který před šedesáti lety vycestoval na misii do amazonské džungle. Od jeho prvního setkání s léčivou liánou Vilcacorou se toho událo opravdu hodně.
    Vilcacora pod mikroskopem
    Díky pečlivému výzkumu je známo velmi podrobně její chemické složení, biologické vlastností, toxikologie, bezpečnost podávání a v neposlední řadě díky klinickým studiím byly objektivizovány její účinky na lidský organizmus. Hlavní léčivou složkou Vilcacory jsou skupiny alkaloidů (indolové, oxindolové), sloučenin, které zaujímají hlavní místo mezi léčebnými substancemi rostlinného původu, dále látky zvané steroly, aminoglykosidy, terpeny, taniny, flavonoidy atd. Takové množství různorodých skupin účinných látek dává Vilcacoře samozřejmě patřičný potenciál.
    Mezi hlavní účinky na lidský organizmus můžeme počítat účinek protirakovinný, protizánětlivý, antivirový, antiepileptický, imunomodulační a imunostimulační, antioxidační a detoxikační, snižuje hladinu krevního tlaku, působí též jako antiarytmikum.
    Výsledky výzkumu ukázaly, že extrakty z Vilacory vyvolávají apoptozu a silně brzdí růst rakovinných buněk rakoviny plic, vaječníků, kůže, nádorů mozku, střeva, žaludku u melanomů i leukémie a lymfomů typu B, blokují specifická vazebná místa receptorů ženských pohlavních orgánů, stimulují fagocyty k produkci cytokinů, to jsou látky, které významně regulují imunitní systém, navíc působí cytoprotektivně na epiteliální buňky vystavené škodlivým faktorům, tzn. že chrání epiteliální buňky před změnami vedoucími k nádorovému bujení, u sliznice zažívacího ústrojí zabraňují vzniku vředové choroby.
    Užívání extraktu z Vilcacory po dobu 15ti dnů u kuřáků způsobilo výrazné snížení mutagenní aktivity (aktivita která vede k buněčným změnám opět ve smyslu nádorového zvratu) jejich moče. Studium bezpečnosti podávání Vilcacory ukázalo, že není v běžných léčebných dávkách toxická pro člověka.
    Vilcacora a její praktické léčebné využití
    Konkrétní nemoci, na které se Vilcacora s úspěchem používá jsou zejména a hlavně různé druhy rakoviny od ledvin a močových cest, přes rakovinu prostaty, plic a dýchacích cest, zažívacího traktu, ženských pohlavních orgánů, rakovinu prsní žlázy včetně předrakovinné prevence.
    Další velmi širokou indikací jsou zánětlivá onemocnění různých lokalizací od zánětu kloubů, ledvin, plic, průdušek, slinivky, močového měchýře, žaludku, atd. v jejich akutní i chronické podobě.
    Další dobré zkušenosti přinesla kombinace v léčbě artrózy, bolestí různého původu, u lupenky a jiných kožních onemocnění, v menopauze, při vředovém onemocnění žaludku, vysokého krevního tlaku, špatné funkci jater např. po žloutence, dokonce i při onemocněních jako je deprese , stavy úzkosti, menstruační poruchy, hučení v uších, hemeroidy, křečové žíly, astma, cukrovka atd.
    Preventivní podávání Vilcacory je samozřejmostí. Můžeme podstoupit např. omlazující kůru, kůru proti padání vlasů, revitalizující kůru, redukovat nadměrnou či nedostatečnou hmotnost nebo obecnou protirakovinnou prevenci.

    nadobi
    Historie nepříliš dávná
    Vilcacora je bylinka stěžejního významu, proto neuškodí si povědět něco málo o tom, jak se k nám dostala. Není to ještě ani sto let. Některé cizokrajné byliny jako třeba asijský Žen-šen, znala Evropa již po staletí - ale ne tak klenoty jihoamerické přírody. Následující ukázka je z knihy Vilcacora léčí rakovinu a je také přetištěna na stránkách DušeCZ & Esoterika.
    Psal se rok 1930, když polský páter Edmund Szeliga vyplul na svoji první zahraniční misi. Přál si působit v Africe, která je blíže domovu, ale osud ho poslal do Jižní Ameriky, do Peru. Původně tam měl být 3 - 5 let, nečekal, že tam zůstane více než 70 let. Když odjížděl do Peru, tak spousta úseků hranic na tomto kontinentu nebyla ještě vůbec vytyčena. Silnice neexistovaly, protože tam nebyly téměř žádné automobily, a vnitrozemí bylo jednou velkou bílou plochou na mapě. Byla to "neznámá země", bez metly civilizace, bez slavné transamazonské dálnice, spojující protilehlé konce kontinentu. Byla známá jen z neúspěšných pokusů o nalezení cesty do legendárního, v džungli ztraceného El Dorada a ze zpráv o výskytu podivných monster, žijících ve věčně zelených hlubinách bezbřehých houštin, které se čas od času objevovaly na stránkách časopisů. Byl to úplně jiný kontinent. Kontinent, o kterém se nevědělo téměř nic. Od začátku měl páter Szeliga pocit, že mimo to, že jede učit, bude mít šanci, sám se hodně dozvědět. Věřil, že pokud bude patřičně vytrvalý a bude mít trochu štěstí, odkryje pro sebe celý tento neznámý svět. Svět, který je třeba nutně navrátit světu. Do té myšlenky dospíval a zvykal si na ni, za mnohatýdenní plavby po oceánu. Po 45 dnech strávených na moři vplouval do přístavu v Callao.
    Jen pomalu si získával důvěru Indiánů, ale postupem času ho začali považovat za dobrého přítele a poodhalovali mu království léčivých rostlin. Všechny informace získané od Indiánů si zapisoval společně se způsoby příprav léčivých preparátů a jejich použití. A tak se postupně naučil rozlišovat stovky stromů, keřů i rostlin. Studoval zde rostliny, které užívali Indiáni k potírání mnoha nemocí i k jejich prevenci. Vzorky posílal do laboratoří na důkladné prozkoumání. Současně studoval také konvenční medicínu i organickou chemii. Tak vznikala pro celý svět Andská fytoterapie.
    Zbytek si ale jistě rádi přečtete v knize, kterou si můžete objednat například u českého zastoupení společnosti Andean Medicin Centre.
    Nejvíce se naučil od kmene Pirů z horního toku Urubamby a od kmene Machiguengů ze střední části Ucayali, kteří za své vědomosti vděčí svým předkům.

    O rostlině ...
    Vilcacora (Uncaria tomentosa) je velkou popínavou rostlinou, která silnou zdřevnatělou lodyhou, jejž délka dosahuje 20 - 30 m, oplétá jiné rostliny. Někdy je nesprávně označována jako liána. Jejím domovem v Peru je amazonská džungle, kde se vyskytuje na svazích hor až do nadmořské výšky 800 m. Bohatství půdního podloží a klimatické podmínky v džungli mají rozhodující vliv na její vzrůst i fytochemické složení. Vilcacory existuje až 60 druhů. Ale jen jeden druh - Uncaria tomentosa - má unikátní léčivé vlastnosti.
    Mladé výhonky jsou pokryty jemným chmýřím. Listy mají tvar srdcovitý nebo oválně vejcovitý a u násady se nachází mírně zahnuté trny. Květy jsou barvy pomerančové a plody ve tvaru váčku obsahují 2-3 mm velká semena. Rostlina je zralá teprve po 20 letech, kdy je její kůra již zdřevnatělá. Nejvíce léčivých látek je totiž obsaženo právě v kůře a v kořenu.
    Mezi indiány amazonského kmene Ashaninka se od nepaměti traduje legenda o tom, jak zvířecí říše darovala člověku poznání vilcacory – liánovité rostliny s překvapujícími léčivými vlastnostmi. Původními obyvateli Peru byla tato rostlina uctívána a právě pro své pozoruhodné vlastnosti pojmenována Vilcacora, což v jazyku kečua znamená "Svatá rostlina". Rostlina přitahuje již desítky let pozornost mnoha biochemiků, laboratoří a lékařů z celého světa a dá se říci, že výzkum jejích vlastností a účinků není zdaleka u konce.
    Díky značnému zájmu o Vilcacoru musí peruánská vláda musí objemy sklizně regulovat. Vyčerpání zásob této cenné rostliny by samozřejmě znamenalo citelnou ztrátu pro všechny bytosti využívající jejích fytoterapeutických možností.

    nadobi
    Použití
    Pozor - veškeré dále uvedené informace berte skutečně jen jako informace převzaté pro zajímavost a nikoliv jako návod ke skutečné léčbě či dokonale funkční prevenci proti některým chorobám a nákazám.
    Ve fytoterapii se využívá vnitřní kůra, kořeny a také listy. Má účinky proti nádorové, antioxidační, antibakteriální, antivirové, protizánětlivé, imunostimulační, detoxikační, zabraňující usazování trombů v cévách a snižující krevní tlak. Prozatím byly zjištěny pozitivní účinky zejména v těchto případech:
    • Při nádorových onemocněních a pro jejich prevenci (obsahové látky mají antioxidační, imunostimulační a antivirové účinky).
    • Proti zánětlivým onemocněním trávícího traktu - působí při Crohnové chorobě, zánětech tlustého střeva, narušení bakteriální flóry tlustého střeva po léčbě antibiotiky, peptických vředech.
    • Příznivě působí při chorobách spojených s poškozením funkce imunitního systému - účinky na živý organismus jsou zcela ojedinělé, údajně zvyšuje imunitu až o 60 %.
    • Potlačuje chronický únavový syndrom.
    • Léčí chronické infekce horních cest dýchacích, záněty vedlejších dutin nosních a napomáhá při léčbě a prevenci jejich virových onemocnění, například chřipky.
    • Pro protizánětlivé účinky pomáhá při revmatismu a artritidě.
    • Ulehčuje potíže při oběhových chorobách.
    • Některé obsažené alkaloidy mají příznivý vliv na paměť.
    • Napomáhá při léčení boreliózy.
    • Je využívána i k podpůrné léčbě nemocných virem HIV (AIDS).
    nadobi
    Co se týče obsahu látek, lze říci, že je velmi pestré.Najdou se zde pentacyklické oxindolové alkaloidy (isomitrafylin, isopteropodin, mitrafylin, pteropodin, speciofylin, unkarin F), tetracyklické oxindolové alkaloidy (isorhynchofylin, rhynchofylin), glykosidicky vázané alkaloidy (5alfa-karboxystriktodisin), heteroyohimbanové pentacyklické alkaloidy (akuammigin), heteroyohimbanové tetracyklické alkaloid (hirsutein, hirsutin, korynanthein, dihydrokorynanthein), pyridino-indolo-chinolizidinové alkaloidy (angustin, angustolin), deriváty kyseliny chinovikové, deriváty ursolové a oleandrové kyseliny, steroly: beta-sitosterol, kampesterol, stigmasterol, flavanové deriváty: epikatechin, procyanidiny A1, B1, B2, B4.
    Jak vidíte, rostlina obsahuje alkaloidů celou řadu. významné místo mezi nimi zaujímá izopteropodin, o němž bylo prokázáno, že dokáže nečinný a oslabený organismus probrat k boji proti nemocem, se kterými si už nevěděl rady. Jinak mají obsažené látky příznivé účinky na kardiovaskulární systém, zahrnující dilataci periferních krevních cév, snížení srdeční frekvence a do jisté míry snižující hladinu krevního cholesterolu. Alkaloid rynkofin, má schopnost působit proti kumulaci krevních destiček a trombů. Pití odvarů tedy zlepšuje stav cév, zabraňuje vzniku krevních trombů a tím předchází srdečnímu infarktu a mozkové mrtvici.
    MUDr. Pulpán, působící osm let na Univerzitní klinice v Haidelbergu, řekl:
    Mnohostrannost léčebného a preventivního užití Uncarie tomentosy otevře nové možnosti léčby čistě přírodními přípravky. Díky jemnému působení a bez vedlejších účinků je její místo v současné medicíně neoddiskutovatelné.
    Způsob přípravy
    Kůra bývá záměrně balena ve větších kouscích, aby se předešlo znehodnocení účinných látek oxidací. Před přípravou je tedy vhodné v prstech rozdrobit 3 až 10 g kůry (vrchovatá polévková lžíce odpovídá zhruba deseti gramům). Rozdrobenou kůru zalijte jedním litrem studené vody , přiveďte do varu a mírně dále vařte po dobu 20-25 minut. Pijte třikrát denně sklenku teplého scezeného odvaru (děti půl sklenky). Odvar není vhodné přechovávat v termosce.
    Vilcacoru se nedoporučuje podávat těm, kteří absolvovali nebo budou absolvovat transplantaci kostní dřeně a vnitřních orgánů, v případě transfúze krve nebo užívání krevních preparátů, dále by ji neměli užívat kojící matky a těhotné ženy, hemofylici, děti do tří let, osoby aplikující si inzulín, osoby trpící cukrovkou I.typu a také osoby prodělávající hormonální terapii. V uvedených případech je třeba užívání vilcacory konzultovat s lékařem.
    nadobi
    Mezi indiány amayonského kmene Ashaninka se od nepaměti traduje legenda o tom, jak zvířecí říše darovala člověku poznání vilcacory – liánovité rostliny s překvapujícími léčivými vlastnostmi. Ať už legendám věříme či ne, jedno je jisté, jedinečná léčivá rostlina vilcacora skutečně existuje. Celá staletí byly vilcacora a její léčivé účinky západní civilizaci neznámé. Teprve dnes, kdy se snažíme zatěžovat svůj organismus co nejmenším množstvím uměle vyrobených látek, se vilcacora těší stále větší pozornosti. Zájem o vilcacoru, tradiční indiánskou léčivou rostlinu, byl mimo jiné podpořen i zjištěním, že u amazonských indiánských kmenů jsou novotvary téměř neznámé.
    Pokud bychom se o vilcacoru, jakožto rostlinný druh, zajímali blíže, zjistili bychom jednou zajímavou skutečnost – a to, že vilcacory napočítáme až 60 druhů. Ale jen jeden druh má unikátní léčivé vlastnosti. Vilcacora roste v džungli především na svazích hor. Je to liánovitá rostlina, která dosahuje délky 20-30m. Rostlina je zralá teprve po 20 letech, kdy je kůra vilcacory již zdřevnatělá. Nejvíce léčivých látek je obsaženo v kůře a v kořenu vilcacory. Nejlepší je připravit vývar z kůry nebo kořene mladé, zhruba tříleté vilcacory.
    Proč je vlastně vilcacora tak účinná všude tam, kde i moderní konvenční medicína neví jak dál? Je to proto, že vilcacora obsahuje speciální alkaloid izopteropodin, který má až magickou účinnost v aktivizaci imunitního systému. Právě izopteropodin dokáže opět probrat nečinný a oslabený organizmus k boji proti nemocem, se kterými si už nevěděl rady. Léčivé účinky vilcacory jsou již potvrzeny mnohými lékaři a další příznivé posudky stále přibývají. Bylo zjištěno, že vilcacora je velice účinná při zánětlivých onemocněních, astma, oparu, astmatu, žaludečních vředech a je zřejmě nezastupitelná při léčbě nádorových onemocnění. Je totiž stále více důkazů o tom, že výsledkem užívání vilcacory je zánik novotvarů a zamezování nekontrolovatelného růstu nádorů.
    Je zřejmé, že se vilcacora může pochlubit opravdu širokým použitím. Dalším faktem, který bychom měli o vilcacoře zdůraznit je skutečnost, že má vynikající preventivní účinek. Posiluje totiž, jak bylo již řečeno, imunitní systém organismu a ten se pak stává mnohem odolnější vůči vnějším vlivům. Chceme-li tedy udržet své tělo v dobré kondici a odolné vůči vnějším škodlivým látkám, jednou z cest jak toho dosáhnout, je dodávat svému tělu vilcacoru, nejlépe v podobě čaje, který si doma sami připravíme.
    Vilcacora má tedy velice široký záběr. Má však její užívání i nějaké negativní účinky? V zásadě nemá, ale protože je to rostlina, která silně aktivizuje imunitní systém a obranné reakce na cizí tělesa v organizmu, nedoporučuje se podávat těm, kdo již absolvovali nebo budou absolvovat transplantaci kostní dřeně a vnitřních orgánů, v případě transfuze krve nebo užívání krevních preparátů, dále by ji neměli užívat kojící matky a těhotné ženy, hemofylici, děti do tří let, osoby, které si aplikují inzulín, osoby trpící cukrovkou I. Typu a také osoby prodělávající hormonální terapii. V těchto případech je nutno užívání vilcacory konzultovat s lékařem.
    nadobi
    Šamani indiánských kmenů používali tuto rostlinu k léčení zánětlivých onemocnění a onemocnění souvisejících s látkovou výměnou. Dr. med. Brent W. Davis uvádí: " Uncaria tomentosa je rostlina světového významu, která má sílu zastavit a zvrátit hluboké patologické změny a značně urychlit návrat ke zdraví." Paleta léčivých účinků Uncarie tomentosy je opravdu široká: od protizánětlivých a protimikrobiálních obecně, přes adaptogenní až po protimutagenní (protirakovinné). Závěry klinických studií potvrzují účinné užití při prevenci a léčbě - akné, herpesu, alergií, astmatu, problémů gastrointestinálního traktu typu Crohnovy nemoci, žaludečních vředů, gastritid, divertikulóz, onemocnění střev, hemoroidů, napadení parazity, candidózy, diabetu, zánětu prostaty, artritidy, zánětu kloubního váčku, fibromyalgie, problémů menopauzálních i menstruačního cyklu, hypertenzi a problémů oběhového systému (zužování cév a trombóz), phlebitid, rakovinných nádorů. Díky jemnému působení bez vedlejších účinků nachází uplatnění i při léčbě ortopedických zánětů. Výsledky klinických zkoušek přípravku Detox francouzské firmy Vision, jehož jedinou složkou je Uncaria tomentosa prokázaly imunitmodulující aktivitu Detoxu: při jeho užívání prokazatelně vzrostla aktivita humorální složky imunitního systému. Mimo jiné bylo zjištěno zvýšení hladiny Ig G v krevním séru o 33%, Ig A o 27%, a C3 prvku kompletu o 32% ve srovnání s původním množstvím. Nejdůležitější skupinu biologicky aktivních substancí tvoří alkaloidy. Ve Vilcacoře se nacházejí dvě skupiny alkaloidů, indolové a oxindolové. Cenné jsou i jiné substance aktivní farmakologicky, například: polyfenoly, steroly, glykosidy kyseliny chinolinové, terpeny a jejich deriváty a jiné aktivní sloučeniny. Hlavními alkaloidy jsou hirsutin, hirsutein a dihydrocorynantein (indolové alkaloidy). Hirsutin je silnou sloučeninou s charakterem antivirovým, uvolňuje hladké svalstvo, čímž snižuje krevní tlak, působí proti křečím, chrání sliznici trávícího traktu, předchází vzniku vředového onemocnění žaludku a má vlastnosti znecitlivující. Alkaloidy oxindolové vysoce aktivizují imunitní systém, zvláště pak mechanismy odpovědné za odolnost vůči virům a novotvarům. Mají antiproliferační vlastnosti ve vztahu k leukoidním buněčným liniím. Působí též na nervový systém, snižují krevní tlak, uvolňují napětí, povzbuzují dechovou aktivitu, mají účinky antipyretické a protizánětlivé. Některé glyk ozidy izolované z Uncaria tomentosa jsou sloučeninami s vlastnostmi antivirovými a protizánětlivými. Kyselina ursulová a oleanolová mají vlastnosti antioxidační. Kyselina ursulová při klinických testech vykazuje velmi silné antiproliferační vlastnosti a indukuje apoptosu (sebezničení) v novotvarových buněčných liniích rakoviny plic, rakoviny vaječníků, rakoviny kůže, mozkových nádorů, rakoviny tračníku, žaludku, melanomů a leukémie. Steroly obsažené v U. tomentosa vykazují účinky protizánětlivé. Taniny působí pozitivně na motoriku střevní a žlučových cest, mimo to mají antioxidační a digestivní účinek a u mnoha osob budí chuť k jídlu. Flavonoidy zabraňují vzniku novotvarů, mají ochranný vliv na cévní systém, mají vlastnosti protizánětlivé a také silné účinky antioxidační. Vodní extrakty U.tomentosy vyvolávají apoptosu (to znamená sebezničení novotvarových buněk) a silně brzdí proliferaci lidských nádorových buněk leukemie a linie buněk lymfomu B, stimulují makrofágy plicních alveolů k produkci velice důležitých substancí regulujících imunitní systém: cytokin (interleukin 1 a 6), což dokazuje jejich silné vlastnosti imunostimulační. Mají též silné vlastnosti protizánětlivé a cytoprotektivní. Metanolové výtažky U. tomentosa mají vlastnosti antioxidační. Uncaria tomentosa je netoxická. LD 50 pro U. tomentosu představuje 16 g/kg tělesné hmotnosti. Preparáty U. tomentosy jsou používány hlavně při poruchách imunitního systému (alergie, revmatoidní záněty kloubů), jako podpůrná terapie při nádorových onemocněních (zmírňující následky chemo a radioterapie), podávané obvykle před a po cyklech chemo a radioterapiea také jako preparát při léčbě nemocných se špatnou prognózou, nekvalifikujících se k radikální léčbě.
    Pralesy nám nabízí širokou plejádu bylinek, kterými si můžeme výrazně zlepšit svůj zdravotní stav, mojí nejoblíbenější tamější léčivkou je vilcacora. Vilcacora je liánovitá rostlina z Amazonie, dosahující délky až třiceti metrů. Na úponu svých listů má dva zahnuté trny, které připomínají kočičí drápy. Droga se získává z vnitřní kúry nebo kořenů této rostliny a je také známá pod názvem cat’s claw, španělsky uňa de gato, tj. kočičí dráp.
    Ačkoli existují četné příbuzné druhy, k léčebným účelům jsou vhodné jen dva zcela specifické, divoce rostoucí druhy – uncaria tomentosa a uncaria guianensis. Velké kusy jejich kůry můžeme vidět na jihoamerických venkovských tržištích. Šamani indiánských kmenů jí už používají po stovky generací při léčení širokého spektra onemocnění. Zájem o tuto tradiční léčivku byl vyvolán mimo jiné i zjištěním, že u amazonských indiánských kmenů hojně užívajících vilcacoru, se téměř vůbec nevyskytují neznámé novotvary.
    Léčivé účinky této liány:
    Tradičně je tato rostlina pokládána za účinný prostředek proti bolestem. Vzhledem ke svým protizánětlivým vlastnostem může účinně zmírňovat kloubní obtíže způsobené dnou a artritidou. Vědecké výzkumy objevily v této liáně několik velmi účinných látek, které zvyšují aktivitu imunitního systému a potlačují všemožné záněty. V Rakousku či Německu je výtažek z vilcacory považován za velmi cenný lék a je předepisován hlavně pacientům nemocných rakovinou a zvláště těm, kteří jsou oslabeni po chemoterapiích či ozařování.
    V roce 1993 odkryla jedna italská studie v unkárii skupinu látek zvanou glykosidy kyseliny quinové, které mají řadu příznivých účinků na organismus. Působí jako antioxidanty, hubí viry, bakterie a plísně a potlačují přeměnu normálních buněk v nádorové. V dnešní době se provádějí výzkumy spojení výtažku z vilcacory s klasickými léky proti viru HIV, vědci se domnívají, že spojením těchto přípravků se může zesílit imunitní odpověď organismu a tato zákeřná nemoc potlačit.
    Odvar s vilcacory si můžeme připravit následujícím způsobem: jednu polévkovou lžíci drogy vsypeme do půl litru vody a necháme dvacet pět minut povařit, poté scedíme, nalijeme do termosky a popíjíme během dne. Odvaru musí být denně čerstvý. Dalším výborným způsobem užívání této liány je ve formě tinktury.
    Vzhledem k tomu, že unkarie silně aktivizuje imunitní systém a obranné reakce na cizí tělesa v organismu, nedoporučuje se podávat osobám, které podstoupily nebo mají v nejbližší době podstoupit transplantaci kostní dřeně a vnitřních orgánů. Dále se nedoporučuje při transfuzích krve nebo při užívání krevních preparátů. Vilcacoru by měly vynechat i těhotné a kojící ženy a děti do věku tří let.

    nadobi
    Cena (kůra liány) – 60-70Kč/50g – velice objemné úzké prameny kůry.

    Zahraniční zdroje:
    http://translate.google.cz/translate?hl=cs&langpair=en|cs&u=http://www.vilcacora.com/
    http://translate.google.cz/translate?hl=cs&langpair=en|cs&u=http://www.vilcacora.co.uk/
    http://translate.googleusercontent.com/translate_c?hl=cs&langpair=en|cs&rurl=translate.google.cz&twu=1&u=http://www.vilcacora.co.uk/prevent.html&usg=ALkJrhg4C2nzdKxQ_6QtAwgq3P47swifhA
    http://translate.google.cz/translate?hl=cs&langpair=en|cs&u=http://en.wikipedia.org/wiki/Uncaria_tomentosa

    České zdroje:
    http://www.celostnimedicina.cz/bylinky-z-pralesa-vilcacora.htm
    http://bylinky.abecedazdravi.cz/vilcacora-zazracna-bylina-samanu
    http://www.lecba-rakoviny.estranky.cz/clanky/vilcacora---andska-fytoterapie.html
    http://www.oxalis.cz/vilcacora-kralovna-lecivych-rostlin/cz/t-119/
    http://druidova.mysteria.cz/STRANKY_BYLINKOVE/VILCACORA.htm
    http://bylinky.doktorka.cz/vilcacora-leci-nejen-rakovinu/