• Caykur Rize TIRYAKI

 • Vložil Tomáš Klouda 5.7.2018, autor Tomáš Klouda


  nadobi
  nadobi
  Info od prodejce:
  Jedna zajímavost - slovo "tiryaki" - které je v názvu produktu - znamená v turečtině "narkoman". Že by se jednalo o čaj pro závislé na čaji?
  SYPANÝ ČERNÝ ČAJ Z TURECKA
  Klasickou cestou je většinou připravován v "dvojkonvičce", kdy v horní nádobě připravíte silný koncentrát a ve spodní pouze vodu - poté si čaj vždy naředíte dle vlastního gusta. Ideální je servírovat čaj v malých skleničkách, které v naší nabídce naleznete také. Čaj by měl být silný - a nezapomeňte na cukr.
  A něco o společnosti samotné - Caykur je největším producentem a prodejcem čaje v Turecku. Tato státní firma byla založena v roce 1983 a od té doby se stala v Turecku čajovou dominantou, a to nejen na místním trhu.
  nadobi
  nadobi
  Suchý list voní podmanivou květovo-dřevitou složkou, nejlepší vůně po otevření, jakou jsem u Rize kdy registroval, živá orchidejová s lehkým tónem - akátu/jalovce, velmi příjemné, lehounce štiplavé, živé tóny. Precizní balení. List se mi zdá být více "zářivý" oproti ostatním druhům Cayukuru, které jsem měl, kontrast tmavých sekaných listů hnědo-červené barvy.
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  Příprava v degustační sadě:
  degustační souprava 100ml, 2g listu, 3min louhování, 95°C horká voda.
  Nahřátý list: hutný plný odér, kontrast květin, dřevin a bylin. Dřeviny jsou ušlechtilé, jako jediné Rize, které mě vážně zaujalo.
  Vůně nálevu: příjemně květová, nahořklá se sladkou stopkou, jemné dřevinky v pozadí.
  Barva nálevu: rudá, tmavá. Miska plná kalu a zlomků, je určitě dobré použít jemné sítko.
  Chuť: plná kulatá chuť, lehounká svíravost v pozadí, osobně mi imponuje výraznější nahořklost a opravdu zajímavé dřeviny, ty jsou právě v ostatních kusech dosti mdlé, nálevy bývají kulaté, ale bez života. Tento kus boří všechny doposud ochutnané (Caykur - Turist, Kamelya, Nolu Tirebolu). Lehounce štiplavá šložka v závěru chutě - evokuje mi jalovec, lahdné kombinace květů a dřevin. Orchidej v tomto případě není dominantní, typický charakter tento čaj má, ale je mnohem bohatší.
  Dochuť: Po polknutí rozvinutí složek v celém spektru, je cítit krásná dřevitá štiplavá složka s hořkostí vzadu na jazyku a plná sladkost po ústech a v prostředku jazyku po květových tónech, postupně sladší celek, přechod na orchidejové mírnější nuance. Velmi zajímavý pestrý dozvuk, doba je dlouhá, přes 15 minut. Jsem nadšen z tohoto tureckého počinu, rozhodně by to nemělo zapadnout mezi nejrozšířenějším kusem Turist a vřele doporučuji!
  //jako jediné Rize mi sedne zcela i v nepražené neslazené verzi. Jinde prakticky vždy list přepražím, aby byla chuť výraznější, zde to ani není třeba.

  Pražený list je zase o stupeň lepší oproti přepraženým ostatním kusům, tento má svíravější, ale nadmíru výrazný základ, nádherný "šmak" po vypití a naprosto energizující účinky, v džezvě připravuji na 2-3 nálevy s 3-4g - dle džezvy.
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  Vylouhovaný list tmavý, hnědo-černý, drobné nasekané listy, v celku je vidět i stonky. V podstatě nerozpoznatelné bez přímého srovnání s jinými čaji Rize.
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  Cena: 169,-/500g
  Prodejce: Kefija.cz
   
  Design downloaded from free website templates.
  „Přátelství je součást lidského štěstí.“ Jan Werich