Černý čaj

Černé čaje - Černý čaj je čaj, který prochází nejdelší oxidací. Proces se skládá ze sběru, zavadání, poškození struktury listu, oxidace, sušení. V Číně je černý čaj známý pod názvem červený čaj.

  • Lisovaný koláček Avto recipi 263

  • Vložil Tomáš Klouda 12.5.2014, autor Tomáš Klouda


    nadobi
    nadobi
    nadobi
    nadobi
    Informace o čaji:
    Černý celolistý čaj, oblast Guria, vesnice Kvenobani. Postup – Avto, který má velký potenciál byl napařen, slisován a usušen. Výsledkem je úhledný koláček, praktický pro převoz a uskladnění. Z chuťového hlediska objevujeme fascinující změny. Koláč byl ještě do prvního ochutnání skladován v prostředí o 70% vlhkosti.
    Příklad záznamu hmotnosti ze stejné várky:
    Recipi 26-3-4/40, Druh Avto, Váha listu 104g, váha 27.1. 138g, váha 28.1. 112g, váha 29.1. 112g, váha 1.2. 107g .
    26-3-5/40, Druh Avto, Váha listu 104g, váha 27.1. 131g, váha 28.1. 118g, váha 29.1. 119g, váha 1.2. 106g.
    26-3-6/40, Druh Avto, váha 104g, váha 27.1.131g, váha 28.1. 112g, váha 29.1. 112g, váha 1.2. 112g .
    nadobi
    nadobi
    nadobi
    Koláček lisovaný opravdu něžně, celek drží po hromadě, ale zároveň má mezi listy drobné mezery, kterými proniká vzduch a koláč tak není zcela uzavřený, tedy list by měl rovnoměrně zrát. Je znát vložená péče během lisování, list lze i snadno oddělit bez poškození rukou, není potřeba porcovacího nožíku. Suchý list se mi zdá být zarovnanější, než Avto v sypké podobě, barva je tmavší hnědavá s šedými odstíny, vůně intenzivní rozhodně živější a pestřejší, než u klasik Avta.
    nadobi
    nadobi
    nadobi
    Příprava v testeru
    3g/100ml/3min, 100°C, předehřev nádobí.
    Nahřátý list: méně intenzivní vůně, než u suchého listu, vůně je svěží, poměrně dost vegetální, květinovo-ořechové prvky s náznakem medu, v pozadí výrazné bylinné prvky – sušená hluchavka, příjemné svěží aromatické prvky květin.
    Vůně nálevu: příjemná vegetální vůně s květovým základem, bylinné pozadí, náznak ořechů - mandle.
    Barva nálevu: do oranžova, nepatrně světlejší, než původní sypaný Avto. V misce drobné zlomky, které projdou tasterem.
    Chuť: plná kulatá chuť, hořko-sladký celek, lehké květovo-bylinné prvky zpočátku dominují, cítit je řebříček, hluchavka a zajímavé květové prvky, krémový podtext v doprovodu s ořechovými prvky mandle a s náznakem vlašského ořechu. Později se výraznost bylinných složek přesouvá do pozadí, naopak ořechové prvky jsou v souladu s květovými primárními tóny, živý vegetální podtext, původní hutný usedlý avto jakoby ožil, celek evokuje čerstvý čaj. Zcela nepatrná dřevitá složka v pozadí, uhlazený příjemný celek.
    Dochuť: dlouhá plnější a zhutnělá podoba oproti chuti samotné, dochuť má dlouhé trvání, přes 15 min, pouze lehký vegetální nádech v pozadí. Primární tóny květinových nádechů, sloučeniny mnoha prvků, bylinné tóny hluchavky, náznak dřevitých prvků v pozadí, příjemné ořechové stále ještě lehce krémové tóny, mandličky a již jen nepatrný vlašák nesmírně věrohodný. Mezi květovými prvky je postupem doznívání cítit až tóny nektaru květin, luční kvítí, místy je až tak intenzivní, jako čerstvá sladká mateřídouška. Celkově je charakter dochutě sladší, pouze lehký náznak nahořklé složky v pozadí ve spojení s ořechy. Nesmírně chutný a zajímavý celek, poměrně velké množství přechodů z chutě na chuť, střídání výrazností a každičkou chvíli tak změna jednotlivých chuťových sloučenin – závěrem vegetální květovo-bylinná podoba chutě, pouze lehounká mandlová složka v pozadí.
    nadobi
    nadobi
    Vícenálevová příprava:
    Gaiwan 200ml, 10g listu, voda filtrovaná přes britu, předehřev nádobí, nahřátí listu.

    1.nálev 100°C/25s – zpočátku pomalé louhování kvůli lisovanému kusu, brzy však nálev začne tmavnout. První nálev proto doporučuji nechat o pár sekund déle louhovat. Při slévání se lisované kousky rozpadly na jednotlivé listy – lehké lisování. Barva tmavě hnědá s červenými odstíny, hutný nálev s minimálním množstvím zlomků. Vůně nálevu je plná a těžší, primární květovo-bylinné prvky, spíše nahořklejší základ, vedlejší tóny ořechové mandlové prvky s krémovým pozadím, místy až k nugátovému těžkému prvku. Chuť je od počátku velmi plná, hutná, na startu výraznější nahořklé prvky spojené s ořechy a dřevinami, později tělo do krémova. Primání bylinno-květové tóny, řebříček, místy mateřídouška, později až nektarové základní složky. Podtext hutný, ořechové tóny vlšského ořechu, ty poměrně rychle odeznívají a přenechávají místo mandličkám, celek se v závěru uhlazuje a je nesmírně chutný, vyvážené sladko-hořké tělo. Oproti tasterové přípravě zde cítítm výrazné nugátové tóny i v závěru chutě, v pozadí si drží své místo a přisazují skvělou chuť do již takto plného a těžšího celku. Samotná chuť nesmírně dlouhá, nálev si jen povaluji v ústech. Dochuť je dlouhá, ničivě dlouhá, hořko- sladká chuť drží na patře nesmírně dlouho – přes 20 min. Báječné nugátovo-květové prvky, mezi tyto tóny vstupují další méně výrazné chuťové aspekty - bylinné a ořechové tóny. Počátek dochutě výrazně krémový na patře, postupné odeznívání. Závěr dochutě stále nesmírně chutný, primárně sladké tóny s nepatrnou nahořklostí na patře, bylinné složky s mandlí, vedlejší lehounce dřevité prvky s doznívajícím nugátem. Hutný celek hýčkající každičký chuťový pohárek.

    2.nálev 100°C/20s – hnědo-červený tmavý nálev, zcela bez kalu, či zlomků. Vůně více do květova s lehounkou krémovou složkou a náznakem ořechů. Umírněná hořká chuť na počátku, delikátní sladěný nálev, tento druhý nálev je ve všech směrech dokonalý – plná komplexní chuť, celek zcela bez rušivých prvků, rovnováha mezi hořkou a sladkou složkou. Sladká chuť závěrem lehce převažuje, mnohem více se zde promítají nektarové tóny bylin a květin, cítím výrazně polníček, náznak meduňky, primární tóny jsou však květové, pozadí lehounce ořechové, zcela nepatrná dřevitost, lehký tóny nugátu, který je nyní lehce jiného složení – téměř jako nutela – závěrem se výraznost zvyšuje – promítání na patře. Dochuť dlouhá, příjemně plná, mírně odlehčená – ne tak těžká, jako v prvním nálevu. Dominují květové prvky s ořechovými prvky v pozadí, lehké náznaky prolétávají po ústech, mnohem pestřejší a hlavně již určité prvky – lískové ořechy, náznak vlašských ořechů, výrazné mandle, řebříček a polníček, nektarové tóny výluhu mateříroušky, čokoládovo-nugátové sloučeniny v pozadí. Závěrem zůstávají nejvýraznějšími prvky bylinné prvky s náznakem květů, v pozadí jen nepatrně mandle, lísk. ořech a nepatrná dřevitost, nugát takřka zmizel, základ je lehce nahořklý s primární sladkou složkou.

    3-4.nálev 100°C/40,60s – totožné nálevy, jako popsané v 2. Nálevu, pouze s tím rozdílem, že nugátová složka ve spojení s mandlí je výraznější. Komplexní uhlazené nálevy, pestré na vedlejší prvky.

    5.nálev 100°C/90s – světlejší, ale stále dosti tmavý hnědavý nálev, květové nektarové složky dominují nálevu, sladký základ, pouze náznak nahořklé složky v pozadí, bylinno-dřevité tóny v pozadí pouze doplňují celek, mandlové prvky, podstatně méně výrazné nugátové prvky, jemnější celek, závěr slaďounký s více pronikavým bylinným prvkem –hluchavka, řebříček. Dominují stále květové složky. Aftertaste pořád dlouhý, jemnější tělo, krémový podtext, hutnost již není vůbec tak pronikavá jako v předchozích nálevech, naopak se celkový charakter změnil na jemný uklidňující celek. Květovo-bylinné prvky které doplňuje mandle s krémovou jemností, lehký náznak nektaru a lehký „olejnatý“ podtext, složky jakoby stékaly po jazyku. Příjemné vegetální pozadí v závěru, dominuje bylinná a květová složka za doprovodu lehounké dřevitosti a mandle v pozadí.

    6.nálev 100°C/150s – Opět světlejší nálev, chuťově omezený základ, výhodou je jasně definovaný chuťový celek. Květové prvky mateřídoušky, velmi výrazné tóny hluchavky a polníčku, dosti vegetální nádech, podtext lehounce mandlový s náznakem dřevitých prvků. Jemný základ, který již postrádá původní sílu, ale kompozice chuťových složek je stále velmi pitelná a osvěžující. Dochuť středně dlouhá, Omezené květové a bylinné tóny, velmi slabé ořechové tóny, lehounká dřevitost v pozadí.

    7.nálev 100°C/280s – lehounký svěží nálev, bylinno-květové složky, dominuje nyní bylinná chuť, od počátku do konce. Dozvuk krátký, svěží tělo, květovo-bylinné prvky s dřevitým pozadím, minimální působení ořechů.
    //Velmi dlouhým louhováním jsme schopni dostat z listů ještě 2 nálevy, zchladlé – ale i tak nesmírně chutné. Louhování 8. Nálev 1h, 9. Nálev 3h – chuťově obdobné, jako 7.nálev..
    nadobi
    nadobi
    Vylouhovaný list pilovitých okrajů, tužší červeno-hnědé listy, prakticky nepoškozené celé listy, převažují jednolisty, místy vícelisté celky, spíše náhodně a dle šikovnosti při porcování nějaký ten zlomek.
    nadobi
    nadobi
    Závěr: Delikátní výrazný čajík, i přes svou sílu a povzbudivý účinek je chuťově vyrovnaný a nabízí tak ojedinělou možnost ochutnat lisovanou varietu kvalitního listového gruzínského čaje. Skvělá podoba, promyšleno do posledního detailu, obzvláště nabídka zalisovaného věnování, či básně se mi nesmírně líbí. Jednu poznámku uvedu v přípravě – lepší je provádět oplachovací nálev, první nálev je mírnější v hořkosti, louhování prvního nálevu ale musíme zkrátit na 20, druhý pak na 15s. Nezbývá, než doporučit, nemám co vytknout. Na tomto čaji jsem zapracoval na přípravě, popisu i fotografování, bohužel však zjišťuji, že na tak detailní propracování nemám dostatek času.

    Cena: 235,-/cca 110g

    Prodejce: Petr Sič - Gruzie.tode.cz