Byliny - nečaje

Bylinné čaje - jsou výluhy z jiných rostlin než z čajovníku (Camellia Sinensis). Může se jednat o listy, kůru, jehličí, květy a další části rostlin. Mezi nečaje patří například bylinné čaje, Maté, Rooibos, Lapacho a spousty dalších.

  • Pupava kořen

  • Vložil Tomáš Klouda 27.5.2018, autor Tomáš Klouda


    nadobi
    nadobi
    Info od prodejce:
    Kořen pupavy můžeme využít jako močopudný, potopudný a projímavý prostředek. Povzbuzuje chuť k jídlu, dezinfikuje střeva, uvolňuje křeče, vypuzuje hlísty. Používá se při zánětu močových cest a při zánětu a zvětšení prostaty.
    Kořen pupavy se uplatňuje zejména v urologii, působí močopudně, potopudně, zlepšuje činnost ledvin, urychluje vylučování odpadních látek z těla. Účinně pomáhá při nervových slabostech, slabé funkci ledvin a při katarech zažívacích sliznic. Zlepšuje chuť k jídlu. V rostlině je přítomna silná protibakteriální látka, moderní rostlinné antibiotikum. Zevně můžeme pupavu použít na koupele při plísňových onemocněních a hnisavých kožních infekcích. Kořen pupavy je součástí švédských bylin.
    Použití Pupavy
    Pupavu použijeme při zánětech močových cest a prostaty, na dezinfekci a uvolnění křečí ve střevech. Zevně v koupelích na hnisavé a plísňové onemocnění pokožky.
    Účinné látky
    Pupava obsahuje polysacharid, až 20 % inulinu, silice (asi 1,25%) s hlavní složkou carlinaoxidem a karlinenem, pryskyřice, třísloviny, flavonoidy, enzym srážející mléko.
    Výskyt
    Pupavu můžeme najít ve světlých lesích a pastvinách. V přírodě je potřeba rostlinku šetřit a je lépe ji pěstovat.
    Lidové názvy Pupavy
    Tato bylina je známa také pod názvy divoký artyčok, hnidák, hostcová bylina, hromový kořen, chameleon bílý, karolina, karolina bílá, kartáčky, kořen divokého artyčoku, krasovlásek, kupava, planý bodlák, poupava, pupava bílá malá, rákosový kořen, stříbrný bodlák, trnová koruna nebo zaječí řepka.
    nadobi
    Suchý list žluto-šedavý s bílými odstíny. Vůně je pryskyřično-medová, velice příjemná, aromatická. Kořen sekaný na různě velké kousky, vesměs vetší kousky kolem 5-7mm.
    nadobi
    nadobi
    Příprava v hrnku:
    Hrnek na bylinky s louhovacím sítkem 250ml, 2-2,5g listu, 3-5min louhování, 85°C horká voda.
    Vůně nálevu: Výrazná, medovo-pryskyřičná, lehce připomíná mullerovi pastilky - náznak šalvěje.
    Barva nálevu: tmavší žlutavá, až do zlatava. Minimum kousků na dně hrnku.
    Chuť: sladká základová složka, mírně kořeněný podtext, celkový charakter mi připomíná mírňoučký zázvor s medovým nádechem a lehce pryskyřičným podtextem. Lahodný a chutný základ, oproti Omanu, který je hořký je to stabilní bylina, která se dá pít jen tak na chuť.
    Dochuť: hladký přechod, lehounce štiplavé prvky, kořeněný náznak podobný zázvoru, výraznější medové sladké prvky, obzvláště v závěru dochutě. Lahodný nasládlý dojezd, tvoří lehký povlak v ústech, zde mi kombinace chutí opět připomíná mullervi pastilky, kapka šalvějových prvků, závěrem zázvorový tón minimální.
    nadobi
    Vylouhovaný list bílo-žlutavo-nahnědlé kousky kořene - nahnědlý je povrch, vnější obvod kořene. Výrazná aromatická pryskyřičná vůně i po přípravě.
    nadobi
    Cena: 25,-/50g

    Prodejce: Bylík.cz