Byliny - nečaje

Bylinné čaje - jsou výluhy z jiných rostlin než z čajovníku (Camellia Sinensis). Může se jednat o listy, kůru, jehličí, květy a další části rostlin. Mezi nečaje patří například bylinné čaje, Maté, Rooibos, Lapacho a spousty dalších.

  • Hojník horský

  • Vložil Tomáš Klouda 21.4.2014, autor Tomáš Klouda


    nadobi
    //foto www.biolib.cz

    Informace o bylince:
    Sideritis je známá rostlina především ve středomoří.
    nadobi
    nadobi
    V dávných dobách byl Sideritis používán na hojení ran způsobených železnými zbraněmi během bitev.
    Vědci se domnívají, že populární prohlášení o tom že Hojník je všelék může být velmi blízko k pravdě. Moderní testy ukázaly, že čaj pomáhá v prevenci osteoporózy, zatímco jeho antioxidační vlastnosti pomáhají v prevenci rakoviny. Studie rovněž naznačují pozitivní vliv na téměř všechny nemoce. Sideritis je antimikrobiální, protizánětlivý a antioxidační. Aktivní prvky jsou diterpenoidy, flavonoidy, silice. Výzkum potvrdil že Sideritis působí preventivně proti nachlazení, chřipce a alergiím. Většina z tohoto výzkumu proběhla na univerzitách v Nizozemsku a v Řecku a Bulharsku, kde je tato rostlina původní.
    nadobi
    nadobi
    V lidovém léčitelství se Sideritis scardica používá především k léčbě akutní a chronické bronchitidy, dušnosti a při onemocnění ledvin, chronické gastritidě.
    Sideritis také zlepšuje duševní a fyzickou výkonost. Zpomaluje proces stárnutí buněk.
    Obvyklá příprava čaje: 1 - 2 lžičky sušené byliny na 200 ml vroucí vody. Louhovat asi 10 minut.
    nadobi
    Osobní popis a info:
    Chuť je sladká, specifické bylinné příjemné chuti, vůní nelze k ničemu přirovnat, chutí vzdáleně připomíná mateřídoušku s meduňkou, ovšem tato kombinace jen zhruba připomíná celkový charakter. Krásný plynulý přechod na dochuť, dlouhá jemná sladká procítěná bylinná složka. Tuto bylinku pijeme s ženou především při horečkách a nachlazení, úžasně eliminuje příznaky počáteční nemoci. Poprvé jsem tento nečaj pil na čajomír festu pod vedením příjemné paní z čajovny Jedna báseň. Dlouho jsem hledal kvalitní bylinku, ale vesměs se zde dají koupit jen lámanější kusy, bez udání stáří. Gigantické firmy vůbec ani neznají tuto bylinu, grešík, ani větší producenti bylin které své produkty nabízejí v BIO obchodech a specializovaných krámcích na bylinky. Tchýně nám trs bylinek přivezla z dovolené v Turecku a že jsou údajně dobré na horečku a nachlazení. Až později jsem se dozvěděl, že takto vypadá Hojník Horský - tedy kvalitní bylinu jsem již měl doma - nezbývá, než Vám ji prezentovat :-) V Turecku a Řecku roste Hojník jako plevel, nijak cíleně se nepěstuje. Cena na tržištích je opravdu zanedbatelná, za celý svázaný trs, který obsahoval cca 15 dlouhých rostlin, si na tržišti brali obchodníci kolem 1 eura. Bylinka byla ČERSTVÁ, chuťový charakter čerstvé bylinky je umocněn svěžestí, náznakem nektaru/šťávy z bylinky. Čerstvé bylinky stačí svázat za stonky a pověsit k usušení - popíjíme tento nečaj již 2 roky a při nachlazení je to nenahraditelná věc, z chuťového hlediska je i samotná bylinka výtečná a tedy bych ji doporučil nejen k popíjení jako prevenci proti nemoci.

    nadobi
    //obecné info z http://www.dobrykolonial.cz