Byliny - nečaje

Bylinné čaje - jsou výluhy z jiných rostlin než z čajovníku (Camellia Sinensis). Může se jednat o listy, kůru, jehličí, květy a další části rostlin. Mezi nečaje patří například bylinné čaje, Maté, Rooibos, Lapacho a spousty dalších.

  • Damiána list

  • Vložil Tomáš Klouda 6.5.2018, autor Tomáš Klouda


    nadobi
    nadobi
    Info od prodejce:
    Damiána je od nepaměti využívána jako afrodiziakum pro muže i ženy. Již ve starém mayském léčebném kodexu byl zdůrazněn její vynikající astmatický vliv. Dnes nachází damiána své využití i v homeopatii. Po právu ji můžeme zařadit mezi léčivé byliny třetího tisíciletí.
    Damiána je od pradávna používána k léčbě onemocnění horních cest dýchacích a průdušek, zejména pak průduškového astmatu. Dezinfekčně působí v celém močovém systému, podpůrně se podílí na léčbě tzv. prostatismu mladších mužů, kdy je prostata chronicky podrážděna. Podává se i při mužské a ženské neplodnosti. V kombinaci s dalšími bylinkami - měsíčkem, kontryhelem a chmelem pomáhá ženám překonávat potíže v klimakteriu. Společně s jinanem dvoulaločným a gotukolou je považována za mozkové tonikum. Damiánu je vhodné aplikovat též při endogenních depresích, zejména pak při útlumové fázi doprovázené celkovou apatií.
    Použití Damiány
    Damiana má antidepresivní účinky, pomáhá zlepšit celkovou náladu a navozuje pocit pohody. Podporuje funkci centrálního nervového systému, upravuje a zlepšuje nervové reakce. Mezi mexickými bylinkáři je damiána velmi ceněná. V současné době se kvůli svým blahodárným účinkům přidává do energetizujících, euforizujících či afrodiziakálních potravinových doplňků a nápojů. Je oblíbená u mužů i žen žijících sexuálním životem i ve vyšším věku.
    Účinné látky
    Listy obsahují antibakteriální látku arbutin, řadu éterických olejů, fenolické glykosidy a terpeny
    Výskyt
    Oblasti výskytu damiany jsou Kalifornie, Mexico, Texas a celkově tropická Amerika. Damiana je keř malého vzrůstu se žlutými květy, jejichž vůně připomíná vůni heřmánku. Plody jsou malé pukavé tobolky, které údajně chutnají podobně jako fíky.
    nadobi
    nadobi
    Suchý list zeleno-žluté barvy. Obsah nepoškozených malých lodičkovitých lístečků kolem 5 mm. Přiměřený obsah stonků. Vůně příjemná, bylinná, kyselkavo-sladká, příjemná kombinace podobná lehce tymiánu a ostružiní, příjemná složka.
    nadobi
    nadobi
    Příprava v hrnku:
    Hrnek na bylinky s louhovacím sítkem 250ml, 2,5-3g listu, 3-5min louhování, 85°C horká voda.
    Vůně nálevu: nesmírně zajímavá, osvěžující kořeněná decentní složka jako po mátě, při bylinném charakteru šalvěje/tymiánu. Sladko-kořeněná složka.
    Barva nálevu: tmavá, zlatavá až do hnědo-žluta. množství malých zlomků na dně hrnku.
    Chuť: sladko-nahořklá chuť, hořkost výraznější, jako u gingko. Tuto bylinu nelze jednoduše charakterizovat, je to mocný, plný soubor chutí, sloučenina ginkgo, tymiánu, šalvěje a část jako guarana. Kontrast hořké/sladké/kořeněné. V pozadí i náznak po mátové složce. Bohaté, pestré prvky, závěrem sladší základ. Mírně protahující složka, jako po mátě.
    Dochuť: tento kus je jako jedinný z desíti degustovaných bylin chuťově natolik výrazný, že přetrvává v ústech desítky minut. Bylinné čaje obecně nemají tak dlouhý dojezd, ale toto mě baví. Sladší charakter, než v chuti samotné, plynulý přechod na dochuť, sladké tóny po guaraně/ostružinách, tymiánové nuance, máta se přeměnila více v eukalypt. Účinek těžko posuzovat, spíš by to chtělo otestovat u lidí s obecně menší chutí, jestli je to trochu nakopne a bylina tak obhájí svou pověst afrodisiakálních účinků.
    nadobi
    nadobi
    Vylouhovaný list křehký, lze krásně vidět specifické lodičkovité lístky, hezký drobný list zeleno-žlutavé barvy.
    nadobi
    Cena: 44,-/50g

    Prodejce: Bylík.cz