Polozelený čaj

Polozelené čaje - skupina jíž charakterizuje tradiční způsob zpracování, zahrnující zavadání lístků na prudkém slunci a oxidace následovaná rolováním. Obecně stupeň oxidace dosahuje 8 % až 85 % (světlý/tmavý oolong). Chuť polozelených čajů se výrazně liší v závislosti na pěstování a způsobu zpracování, kdy se některé oolongy například praží, nebo archivují. Může být sladká a ovocná s medovou vůní, hutná s dřevitými a praženými tóny nebo osvěžující s květinovým aroma. Různé sorty oolongů se zpracovávají odlišným způsobem, ale tvar listů bývá v zásadě dvojí: buď jsou lístky volně zohýbané (dračí formy), nebo pevně svinuté do malých kuliček s koncem stonku. První způsob svinovaní je tradičnější.

China Dong Fang Mei Ren 2011


19.3.2012

list
list
Dong Fang Mei Ren (Oriental Beauty, Bai Hao Oolong Tea)
list
list
Suchý list: tmavý úhledný, červeno-hnědé barvy, více oxidovaný, lehce pražený. Bylinná a květinová vůně.
list
list
Vícenálevová příprava:
Skleněná konvička 100ml, 3g listu, předehřev nádobí – mocná vůně květin a Li-či, lehce nakyslé tělo, sladký základ, slabé pražené složky.

1.nálev 95°C/25s – poměrně výrazné počáteční pražené tóny (20s louhování lepší start, ale ostatní tóny méně výrazné). Poměrně dost tmavě červený až zlatavý nálev. Vůně květinová a medová až karamelová. Chuť velice komplexní, nakyslý základ, příjemný pražený podtón. Čaj má duši, je plný, vydatný, a zároveň řízný. Počáteční chuť se skládá ze souboru květinových tónů, Li-či a medových složek, místy probleskne květinový nektar. Později zhutnění, karamelová až lehce muskatelová koncovka, jemně kořeněné pozadí chutě. Velice uspokojivý soubor chutí. Zvláštní je zde počáteční nakyslý tón, ale později mizí. Aftertaste plný, květinovo-medový, dlouhé doznívání, lehounce pražené tóny v pozadí, nakyslý charakter při startu. Zvýrazňující se květinové složky pomalu přechází do sládnoucí chuti připomínající nektar. Karamelový závěr s kombinací s velice sladkým tónem Li-či.

2.nálev 95°C/15s – zlatavá, až hnědá barva nálevu. Vůně květinová, lehce pražená, nakyslá. Usazenější nálev, nejsou zde nárazové výkyvy jednotlivých prvků, nyní plynulé přechody. Lehce nakyslý základ, primárně nasládlý. Květinové tóny s podtóny Li-či a s jemnou praženou složkou v pozadí. Později zajímavé kořeněné tóny spolu s praženými prvky. Zhutnění nálevu, karamelové tóny a náznak muskatelu v závěru chutě. Dozvuk dlouhý, jemný s velkým množstvím plynulých přechodů. Květinový, lehce nakyslý start, jemnější ovocná složka, závěr s tóny květin a nektaru, lehounký karamel.

3.nálev 95°C/25s – konstantní barva nálevu. Zjemnění celku, nakyslý počáteční základ, zcela plynulé přechody mezi chuťovými složkami. Nová je bylinná chmelovitá složka doprovázející nálev až do samého konce přípravy, jemný podtón. Květinové plné tóny, v pozadí jen nepatrná pražená složka, přechod na květinové sladké tóny nektaru, později se přidá živá kořeněná složka. Ovocné tóny (konkrétně Li-či) podstatně slabší, tvoří podtón. Svěží jemné prvky, v závěru živější díky kořeněné složce. Závěr lehounce karamelový s tóny nektaru a medu. Dozvuk jemnější , lehounká nakyslost, květinové sladké prvky – sládnoucí do nektaru, později nepatrné ovocné tóny s kořeněným podtextem. Závěr po Li-či a chmelovitá koncovka.

4.nálev 95°C/40s – konstantní barva nálevu, chuťově totožný nálev, jako v předchozím popisovaném případě.

5.nálev 95°C/80s – nepatrně tmavší nálev, hnědo-červený. Vskutku zajímavá proměna celkového charakteru, nálev celkově zjemnil své složky, ideální pro příznivce hlaďounkých čistých nálevů. Nakyslá, kořeněná a pražená složka takřka není cítit – pouze nepatrně, celek má tak hladký průběh – ale s menší jiskrou. Čisté intenzivní tóny květin, ovocné tóny bez kořeněných prvků nyní evokují spíše meruňky, závěr mocný, květinový – nektar. Aftertaste dlouhý – již ne tak omamný, nyní uhlazený soubor květin a ovoce, komplexní neurčité prvky. Závěr medový s tóny nektaru květin.

6.nálev 95°C/180s – květinový nálev s přechodem na medové prvky. Pouze lehké ovocné tóny. Jednoduchý, ale výrazný nálev. Dozvuk středně dlouhý, květinový a lehounce ovocný. Sladký charakter nálevu.

7.nálev 95°C/300s – lehký květinový jednoduchý nálev, ovocné prvky připomínající meruňky, ordinérní, ale plné tóny. Aftertaste krátký, ovocno-květinový.
list
list
Jednonálevová příprava:
Gaiwan 90ml, 1g listu, 95°C horká voda, louhování 4minuty
Barva: Zlatavá
Vůně: Lehce nakyslá, květinová až medová
Chuť: Plná květinová chuť s výrazným praženým podtónem a lehkým nakyslým základem (primárně sladké tělo), rychlý přechod na medové a nektarové tóny, extrémní výraznost, dlouhá chuť samotná, přechod na ovocné tóny (Li-či) s kořeněnou složkou v pozadí. V závěru chutě karamelové a lehounké muskatelové tóny.
Dochuť: Dochuť extrémně dlouhá, příjemná květinová s bylinným podtónem (chmel) a lehce nakyslým tělem. Přechod na medové a nektarové složky, v závěru ovocné Li-či tóny s jemnou karamelovou koncovkou.
list
Vylouhovaný list: celistvý vzhled, místy potrhané listy, převažují jednolisty, místy nádherné vícelisté celky. Tmavě hnědé až načervenalé listy, kratší velikosti, pilovité okraje.
list
Závěr: Komplexní polozelený čaj, netypické prvky pro tento druh čaje (muskatel, karamel), opravdu zajímavý čaj s velkou výdrží. Jedinou výhradou je výraznější nakyslý základ, ale na škodu příliš není, příjemně doplňuje celek. O porovnání s taiwanskou autentickou verzí nemůže být řeč, rozdíly jsou příliš velké, ale jako samostatný čaj, ať už je název jakýkoliv, u mě obstál.

Cena: neprodejné - vzorek

Prodejce: Chawangshop